AUDIO

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W ostatnim okresie życia Ojca Świętego każde przemówienie było ofiarą; wydawało się, że wydobywa głos nadludzkim wysiłkiem. Jednak w 2004 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią, pojechał jeszcze do Szwajcarii i Francji, do Lourdes, gdzie z ogromnym cierpieniem uklęknął przed grotą Massabielle, aby powiedzieć Maryi, że dotarł do kresu pielgrzymowania.
                                        Andrea Tornielli, Santo Subito. Tajemnice świętości Jana Pawła II, Kraków 2010, s.63)


Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. Jego pontyfikat trwający 26 lat 5 miesięcy 17 dni był  trzecim pod względem długości okresu sprawowania przywództwa w Kościele (po 37 letnim przywództwie Świętego Piotra oraz prawie 32 letnim Piusa IX). Zaraz po komunikacie o śmierci przeczytanym przez papieskiego lekarza Renato Buzzonettiego tłum zgromadzony na Placu Świętego Piotra zaczął wznosić okrzyki: Santo Subito!

Czytaj więcej: Santo Subito!

Organizowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przy współpracy z Telewizją Polską (patronem medialnym oraz partnerem koncertu) widowisko "Kolory Miłosierdzia" odbędzie się 26 kwietnia 2014 roku o godz. 20:30 przy Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie, ul. Totus Tuus 30. Transmisja na żywo w TVP1 o godz. 20:55.

Czytaj więcej: Misterium "Kolory Miłosierdzia" - 26 kwietnia, godz. 20:30 - informacja dla mediów

Klękamy przy nieznanych mogiłach z tą świadomością, że zapłacili oni szczególną cenę naszej wolności. Dali - rzec można - definitywny kształt tej wolności, klękamy zwłaszcza przy mogiłach katyńskich. Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy.
Jan Paweł II

17 września 1939 roku, bez formalnego  wypowiedzenia wojny, Armia Czerwona zaatakowała Polskę.  III Rzesza i ZSRS rozpoczęły okupację terytorium naszego kraju. Z chwilą zajęcia przez Armię Sowiecką wschodnich terenów Rzeczypospolitej rozpoczęły się masowe represje ludności. Decyzją Biura Politycznego KC WKP (b) z 2  października 1939 roku utworzono m. in. trzy obozy specjalne w Kozielsku, w Starobielsku i w Ostaszkowie.

Czytaj więcej: 74 rocznica Zbrodni Katyńskiej

W naszym sklepie online już dostępna książka "Mój kolega Lolek"! Mały Karol, chłopiec z Wadowic zainspirował dzieci z całej Polski do napisania opowiadań, wierszyków i stworzenia ilustracji, które opublikowane zostały w postaci wydawnictwa.

Czytaj więcej: "Mój kolega Lolek" już w sprzedaży!

Dziś mija już IX rocznica odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca. Z związku z tą rocznicą w Krakowie jak i w całym kraju odbędą się liczne inicjatywy w klimacie przygotowań do kanonizacji 27 kwietnia. Tego dnia w Polsce sprawowane są Eucharystie, spotkania modlitewne i programy artystyczne.

Czytaj więcej: 9 rocznica śmierci Jana Pawła II

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie uprzejmie informuje, iż VIII edycja małopolskiego projektu Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia rozpocznie się we wrześniu 2014 roku i zakończy się w czerwcu 2015 roku. Zgodnie z decyzją Kapituły Projektu z dnia 5 marca 2014 roku każda kolejna edycja obejmować będzie rok szkolny (wrzesień-czerwiec).

W związku z powyższym w maju 2014 roku ogłoszone zostaną szczegółowe terminy związane z realizacją projektu.

Czytaj więcej: VIII edycja małopolskiego projektu "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia"

Instytut uprzejmie informuje, iż wyniki konkursów dla dzieci znajdują się w zakładce Edukacja.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza wszystkich zainteresowanych twórczością i życiem Karola Wojtyły na wiosenny kiermasz książek. Z myślą o zbliżających się świętach wielkanocnych organizator kiermaszu przygotował możliwość nabycia albumów fotograficznych, filmów DVD, książek i puzzli dla najmłodszych związanych z Osobą Karola Wojtyły/Jana Pawła II.

Czytaj więcej: Wiosenny kiermasz książek o Karolu Wojtyle

Strona 1 z 10

Newsletter

Zapisz się
do góry