You are currently viewing Zbrodnia Katyńska. Pamięć i Przebaczenie.

Zbrodnia Katyńska. Pamięć i Przebaczenie.

Nikt z organizatorów wystawy nie przypuszczał, że historia dopisze swój tragiczny epilog i połączy ze sobą dwa wydarzenia: śmierć polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 r. i katastrofę prezydenckiego Tupolewa w lasach smoleńskich.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie i Muzeum Armii Krajowej w Krakowie są organizatorami wystawy „Zbrodnia Katyńska. Pamięć i Przebaczenie”.

Nikt z organizatorów wystawy nie przypuszczał, że historia dopisze swój tragiczny epilog i połączy ze sobą dwa wydarzenia: śmierć polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 r. i katastrofę prezydenckiego Tupolewa w lasach smoleńskich. Ekspozycję otwarto 13 kwietnia 2010 r. w galerii Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II na ul. Kanoniczej 18 w Krakowie. W otwarciu udział wzięli: Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz, kard. Franciszek Macharski, Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Dyrektor Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marek Lasota.

Na wystawie pokazano pamiątki osobiste po pomordowanych oficerach w Katyniu, udostępnione przez Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, które zostały 1952 r. zarekwirowane przez UB, podczas rewizji w Kurii i zwrócone w nienaruszonym stanie dopiero 1991 r. Archiwalia pochodzą z teczek założonych przy 32 osobach ekshumowanych. Wystawa wzbogacona została eksponatami udostępnionymi przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, m. in.: mundurem i bronią z tego okresu.

Ważnym elementem ekspozycji było zaprezentowanie zdjęć z pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainę, podczas której modlił się na cmentarzu zwanym Małym Katyniem w Bykowni, 24 czerwca 2001 r., gdzie spoczywa 3435 żołnierzy.

Na wystawie przypomniano słowa Papieża wypowiedziane do Rodzin Katyńskich podczas audiencji w Sali Klementyńskiej 13 kwietnia 1996 r.: „Trzeba mieć świadomość… że również ta śmierć… nabiera nowego znaczenia… staje się ona ofiarą, której owocem jest dobro. W wymiarze narodowym przybrało ono kształt wolności. W wymiarze ludzkim jest przykładem odwagi i wytrwania w wierności ideałom. W wymiarze chrześcijańskim staje się wezwaniem do przebaczenia”.

Wystawie towarzyszyła: projekcja filmu dokumentalnego pokazującego ekshumację zwłok pomordowanych, zrealizowanego przez Niemców w 1943 r. dla Generalnej Guberni oraz prezentacja multimedialna przedstawiająca kontekst historyczny wzbogacony o fotografie z 1943 r. z Katynia. Film udostępniła Filmoteka Narodowa, a fotografie – Instytut Pamięci Narodowej.

Autorką aranżacji jest pani Agnieszka Sowa – Szenk.

Dotychczasowe miejsca prezentacji wystawy:

kwiecień-październik 2010 – Galeria Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie

listopad 2010-styczeń 2011 – Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach

marzec 2011- Dom Weterana, Nowy Jork (Manhattan) USA


48 plansz o wymiarach ok. 75 x 180 cm

Szczegółowe informacje dotyczące warunków wypożyczenia wystawy do uzgodnienia.

{gallery}wystkatyn{/gallery}