You are currently viewing Jan Paweł II i sport

Jan Paweł II i sport

Jan Paweł II był niewątpliwie najbardziej „usportowionym” ze wszystkich papieży. Dotychczas żaden z papieży nie zajmował się sportem na tak dużą skalę, wiele miejsca poświęcił również sportowi w swoim nauczaniu. Osobiście uprawiał sport, miał swoje preferencje jako kibic i w czasie swojego pontyfikatu na audiencjach przyjął dziesiątki delegacji klubów i organizacji sportowych, jak również byłych i czynnych zawodników.

Wystawa Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zatytułowana „Jan Paweł II i sport” otwarta została w maju 2013 roku z okazji organizowanego przez Instytut oraz Akademię Mistrzów Cracovia oraz Warszawską Akademię Piłki Nożnej Turniej Dwóch Miast im. bł. Jana Pawła II.

Celem turnieju było także przybliżenie uczestnikom z zagranicy naszego kraju, poprzez pryzmat historii Warszawy i Krakowa, a także postaci bł. Jana Pawła II. Plansze przedstawiające między innymi Karola Wojtyłę podczas uprawiania sportu, czy też później Jana Pawła II, przyjmującego na audiencjach sportowców i odprawiającego msze na stadionach, prezentowane były przed obiektem Cracovii od maja do lipca 2013 roku. W październiku 2013, z okazji XIII Dni Papieskich wystawa plenerowa eksponowana była na terenie przyległym do kościoła pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Czernichowie.

Współtwórcą wystawy jest Wydawnictwo Biały Kruk. Honorowym patronat nad wystawą objął JE Kard. Stanisław Dziwisz.

Relacja foto z wystawy w Czernichowie


20 plansz o wymiarach ok. 150×100 cm

Szczegółowe informacje dotyczące warunków wypożyczenia wystawy do uzgodnienia.