You are currently viewing DZIEDZINIEC DIALOGU. ORĘDZIE BOGA MIŁOSIERNEGO

DZIEDZINIEC DIALOGU. ORĘDZIE BOGA MIŁOSIERNEGO

W 50. rocznicę Nostra Aetate (deklaracja o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich) na Dziedzińcu Dialogu spotkają się przedstawiciele kościoła katolickiego, islamskiego i judaizmu.

 

Miłosierdzie posiada wartość, która przekracza granice Kościoła. Pozwała nam ono wejść w relacje z Judaizmem i z Islamem, które to religie uważają miłosierdzie jako jeden z najistotniejszych atrybutów Boga.

Ojciec Święty Franciszek bulla Misericordiae vultus

Nostra aetate (W naszej epoce) to jeden z dokumentów II soboru watykańskiego. Ogłoszony 28 października 1965 roku opisuje w pięciu punktach stanowisko Kościoła Katolickiego wobec hinduizmowi, buddyzmowi, islamowi, judaizmowi wyraźnie wskazując na konieczność braterstwa między ludźmi i sprzeciwiając się wszelkim formom dyskryminacji i prześladowań religijnych.

W czwartkowym spotkaniu zatytułowanym „Orędzie Boga Miłosiernego” dyskusję o pomoście między judaizmem, islamem a chrześcijaństwem podejmą przedstawiciele trzech religii: Rabin Natan Levy, Imam Janusz Aleksandrowicz i Biskup Grzegorz Ryś. Spotkanie poprowadzi ks. prof. Łukasz Kamykowski. Oprawę artystyczną zapewni polska kompozytorka i pieśniarka Tamara Kalinowska.

Spotkanie odbędzie się 3 grudnia 2015 roku o godz. 18.00 w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gołębiej 24.

Zapowiedź: http://www.kruszyniany.com.pl/aktualnosc/dziedziniec-dialogu

***
Idea „Dziedzińca dialogu” nawiązuje do planu Świątyni Jerozolimskiej, której dziedziniec był dostępny dla każdego jako miejsce spotkań i dialogu. Krakowski „dziedziniec dialogu” to miejsce spotkań ludzi wierzących i niewierzących, próba znalezienia płaszczyzny wspólnego dialogu i odkrycia podobnych wartości dla różnych religii i kultur. Inauguracja Dziedzińca Pogan miała miejsce w 2012 roku. Organizatorami Dziedzińca jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Archidiecezja Krakowska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie oraz Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”.