You are currently viewing Rapsodycy na kliszach pamięci…

Rapsodycy na kliszach pamięci…

„Rapsodycy na kliszach pamięci…” to wystawa zrealizowana przez „Scenę Papieską” Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w październiku 2015 roku, w ramach projektu „Emanacja Rapsodyków”.

Ekspozycja bazuje głównie na zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie. Są to zdjęcia, afisze, plakaty, projekty kostiumów. Ilustrujemy nimi zarysowaną w tle historię Teatru Rapsodycznego, ale przede wszystkim skupiamy się na zaprezentowaniu bogatego i różnorodnego repertuaru tej Sceny. Repertuaru na wskroś narodowego, co w kontekście obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce wydaje się być wysoce uzasadnionym. Anno Domini 2015 patronuje Święty Jan Paweł II. W tej ekspozycji Ksiądz, Biskup i Kardynał Wojtyła – Wielki Przyjaciel Rapsodyków – obecny jest poprzez swoje słowo – teksty, które publikował (pod pseudonimami Andrzej Jawień i Piotr Jasień) w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Aktor, recenzent i Przyjaciel Zespołu skłania nas raz jeszcze do pochylenia się nad dorobkiem artystycznym Teatru Rapsodycznego. Mieczysław Kotlarczyk „przemawia” poprzez swoje dzieła – spektakle, które w znakomitej większości stanowiły repertuar tej Sceny.

Więcej o wernisażu wystawy i projekcie tutaj

W dniach od 20.10 – 25.11.2016 r. ekspozycja prezentowana była na Placu Szczepańskim w Krakowie, w ramach obchodów 75-lecia Teatru Rapsodycznego. Więcej tutaj


Wystawę tworzą: 20 szt. plansz wystawienniczych o wymiarach 1438dł.x958wys. mm o grubości 8 mm,  na płycie PCV

Szczegółowe informacje dotyczące warunków wypożyczenia wystawy do uzgodnienia.

plakatmalyrapsodycy

Fot. D. Jamrozy, S. Proszek