You are currently viewing Międzynarodowa Konferencja Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor – Sztuka budowania dialogu w podzielonym świecie

Międzynarodowa Konferencja Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor – Sztuka budowania dialogu w podzielonym świecie

W stolicy Małopolski trwają pierwsze Targi Dobroczynności Veritatis Splendor – święto dobroczynności i troski o drugiego człowieka. Drugi dzień tego wyjątkowego spotkania zdominowała debata o tym, jak ważna jest sztuka budowania dialogu w dzisiejszym, podzielonym świecie. Wielu uczestników debaty podkreślało ogromną rolę Jana Pawła II w prowadzeniu światowego dialogu.

Międzynarodowa konferencja Veritatis Splendor odbywająca się pod hasłem „Sztuka budowania dialogu w podzielonym świecie” zgromadziła przedstawicieli różnych środowisk, zawodów i wyznań. Jednak tym, co łączy ich wszystkich jest świadomość tego, że tylko otwarty dialog może rozwiązać wiele problemów dręczących dzisiejszy świat: terroryzm, wojny, przemoc, biedę.

Wśród prelegentów znaleźli się: laureatka nagrody Veritatis Splendor s. Rosemary Nyirumbe z Ugandy, reżyser Krzysztof Zanussi, kardynał Stanisław Dziwisz, była ambasador RP w Watykanie Hanna Suchocka, biskup z Nazaretu Giacinto Boulos Marcuzzo, patriarcha Syrii Grzegorz III Laham oraz włoski senator Rocco Buttiglione. Dyskusję otworzył Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Jeden z prelegentów, patriarcha Grzegorz III Laham, zwierzchnik grecko-katolickiego kościoła melchickiego w Syrii nie tylko przypomniał aktualną sytuację swojej ojczyzny, ale przede wszystkim podkreślał, że dla Europy największym obecnie niebezpieczeństwem jest terroryzm islamski, który porównał do tsunami.

Musimy mocno pracować nad pokojem nie tylko w Syrii, choć ona jest mi najbliższa, ale w całej Europie. Każdy z nas może być taką osobą, która będzie nieść pokój innym. Nie tylko mieszkańcom Iraku czy Syrii, gdzie toczy się wojna, ale przede wszystkim tym, którzy mieszkają obok każdego z nas.

Wspólnie z innymi patriarcha Grzegorz zapalił specjalną święcę w intencji pokoju w Syrii.

Swoje świadectwo o roli dialogu podczas pontyfikatu Jana Pawła II przedstawiła była premier RP oraz ambasador Polski w Watykanie w latach 2001 – 2013, Hanna Suchocka. Rozpoczynając przytoczyła słowa papieża – Polaka, który w jednym ze swoich wystąpień mówił, że dialog obowiązuje nas wszystkich i jest zadaniem dla nas wszystkich.

Suchocka podkreśliła, że dla Jana Pawła II największą wartością była godność człowieka. – Z punktu widzenia godności, każdy człowiek ma pewne, niezbywalne prawa. Ta zasada była podstawą polityki Watykanu podczas pontyfikatu naszego papieża. Wiązało się z tym otwarcie na odmienność oraz dialog, jako obowiązek wszystkich i prowadzony ze wszystkimi. Jan Paweł II doskonale rozumiał, że dialog jest środkiem do wzajemnego zrozumienia i może rozwiązać wiele trudności. Dodała też, że dzięki zaangażowaniu politycznemu Jana Pawła II udało się zapobiec wybuchowi wojny pomiędzy Argentyną i Chile pod koniec lat 70. – Natomiast wiosną 2003 roku, czyli tuż przed wybuchem wojny w Iraku, Jan Paweł II był mocno zaangażowany w to, aby uniknąć rozpoczęcia działań zbrojnych. Spotykał się z najważniejszymi politykami, bo chciał zapobiec sytuacji, której jesteśmy obecnie świadkami – dodała była ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej.

Siostra Rosemary Nyirumbe, pierwsza laureatka nagrody Veritatis Splendor, na co dzień pracuje w Ugandzie z dziewczętami szczególnie brutalnie doświadczonymi przez życie. Podczas przedstawianego świadectwa opowiadała o swoich wysiłkach, aby przywrócić godność swoim podopiecznym i ponownie uczynić ich życie wartościowym, a je same nauczyć wiary w siebie i innych ludzi. Siostra Rosemary wróciła też do nagrody Veritatis Splendor.

To było dla mnie jak cud. Nigdy wcześniej nie byłam w Polsce, a w pewnym momencie otrzymałam taką niespodziewaną wiadomość. Przez ten rok od otrzymania nagrody udało się zrobić wiele dobrego. Te pieniądze odmieniają życie wielu młodych dziewcząt. Ta nagroda to też przykład dialogu. Bo charytatywność jest tego najlepszym przykładem. Ona nie oznacza tylko dawania, to przede wszystkim dostrzeżenie drugiego człowieka i jego problemów.

Kończąc siostra Rosemary zwróciła uwagę, że największą trudnością dialogu jest pokora. Bo w dialogu chodzi o to, aby porzucić przekonanie, że nasze zdanie jest lepsze niż innych.

Źródło: Biuro Prasowe UMWM

 

{youtube}yrmraQscdBA{/youtube}