You are currently viewing Konferencja „MEDIA – wychowują czy deprawują młode pokolenie Polaków?”

Konferencja „MEDIA – wychowują czy deprawują młode pokolenie Polaków?”

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na konferencję MEDIA – wychowują czy deprawują młode pokolenie Polaków?, która odbędzie się 26 kwietnia 2019 roku o godz. 9:30 w Sali Konferencyjnej przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie (ul. Totus Tuus 30).

Konferencja skierowana do nauczycieli, katechetów, wychowawców, rodziców poświęcona będzie roli i wpływowi nowych mediów na młodego człowieka.

Zaproszeni eksperci przedstawią praktyczne wskazówki i porady dla rodziców i nauczycieli, jak radzić sobie z uzależnieniem dzieci w sieci. Wybitni duszpasterze i psychologowie podzielą się wynikami badań nad przyczynami depresji, prób samobójczych wśród uczniów.

 

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia:
tel: 12 / 422 03 44
lub
mail: magdalena.siemion@idmjp2.pl

Wstęp bezpłatny!

 

Program konferencji:

9:30 – powitanie

ks. dr Jerzy Smoleń (Instytut praw Dziecka w Warszawie, Ignatianum) – Zachowania autodestrukcyjne dzieci i młodzieży w erze nowych mediów

ks. dr Wojciech Węgrzyniak (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) – Jezus i media

prof. Zbigniew Nęcki (Uniwersytet Jagielloński, Krakowska Akademia im. A. Frycza- Modrzewskiego) – Psychologia człowieka zalogowanego

Karolina Jamka (Semahead) – Spętani siecią – zagrożenia w Internecie

Katarzyna Kudyba (Centrum Szkoleń Profilaktycznych EDUKATOR) – Nowe media, a cyberchoroby

 

NIESPODZIANKA

Po prelekcjach zapraszamy na pokaz mody.

Kolekcja Żanety Barbarewicz – Humer

Kolekcja jest manifestem ukazującym problem uwikłania w pułapkę mass mediów.
Tytuł pochodzi od słów Human Error, czyli ludzki błąd.

 

 

Sylwetki pregegentów:

1. ks. dr Jerzy Smoleń – wykładowca akademicki, autor licznych publikacji naukowych, Do głównego nurty jego badań naukowych należą: psychologia mediów (manipulacja w mediach, oddziaływanie mediów, formy perswazji), współczesne formy przekazu wiary, public relations, retoryka, przepowiadanie w mediach, komunikacja interpersonalna; 1997 był organizatorem i dyrektorem I Radiowego Festiwalu Poezji Religijnej Rozgłośni Katolickich im. Ks. Janusza St. Pasierba w Tarnowie.

2. ks. Wojciech Węgrzyniak – polski duchowny rzymskokatolicki, prezbiter archidiecezji krakowskiej, rekolekcjonista, adiunkt w Katedrze Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. , wybitny kaznodzieja, wykładowca UPJP2, autor licznych publikacji, prowadzi bloga, Jest autorem m.in.:
Po prostu Miłość. Kazania seminaryjnego czasu, wyd. Format, Kraków 1999
Listy z Niebieskiej Ameryki, wyd. Format, Kraków 2001
Twarzą w twarz z Ukrzyżowanym. Jerozolimskie kazania pasyjne, wyd. Serafin, Kraków 2010
Kościół Boga Żywego, wyd. eSPe, Kraków 2012
Każdy orze jak może, wyd. Spes, Kraków 2013

3. prof. Zbigiew Nęcki – psycholog społeczny, wieloletni były dyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Autor wielu prac z zakresu kierowania zespołami ludzkimi , technik negocjacji i psychologii biznesu. Ma wielkie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń menedżerskich i handlowych. Wygłaszał referaty i prowadził wykłady w wielu akademickich ośrodkach zagranicznych, m.in. w USA, Meksyku, Indiach, Nepalu, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Finlandii. Stały uczestnik publicystycznych programów telewizyjnych i radiowych, komentator bieżących wydarzeń społecznych. Opublikował osiem książek i ponad sto artykułów z zakresu relacji międzyludzkich.

4. Karolina Jamka – SEO Team Leader w agencji Semahead, absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
„SEO interesowałam się już w trakcie studiów. Rozwój Internetu i nowoczesnych technologii sprawił, że to właśnie z nimi postanowiłam związać swoją przyszłość. Przed dołączeniem do zespołu Semahead pracowałam w małych agencjach, które w skali mikro pokazały mi jak optymalizacja wpływa na dobry wynik strony. Praca w dziale SEO, połączona z praktyką copywritera nauczyły mnie, że optymalizacja to klucz do sukcesu. W swojej pracy wykorzystuję też doświadczenia dziennikarskie i PR, co pozwala mi na planowanie oryginalnych i kreatywnych działań. W Semahead dbam o rozwój działań SEO i Content Marketingowych, prowadzę także szkolenia.”
Program prelekcji:
1. Największe zagrożenia internetowe – poznaj je!
– szkodliwe wirusy,
– skradzione hasła i wymuszanie danych,
– naruszanie prywatności czyli stalking, hejt,
– hakerzy,
– spam,
– treści nieodpowiednie dla dzieci,
– fake news,
– itp.
2. Jak dbać o bezpieczeństwo danych w sieci?
– Jak bezpiecznie przechowywać nasze dane, tak aby uniknąć kradzieży?
– Co robić, żeby chronić dzieci przed zagrożeniami?
3. Czy komuś oprócz rodziców zależy na bezpiecznym Internecie?
– Rozwiązania stosowane przez największe firmy (Facebook, Google)
– Sieciaki – czyli poznaj bezpieczny Internet
– inne portale dla rodziców.

5. Katarzyna Kudyba – pedagog i psycholog z trenerskim doświadczeniem zawodowym w obszarze profilaktyki uzależnień, nowych mediów i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W swojej praktyce zawodowej przeprowadziła kilka tysięcy godzin warsztatów, szkoleń, konsultacji skierowanych zarówno do osób dorosłych jak i do dzieci oraz młodzieży. Absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, Social Media & Content Marketing na Wydziale Humanistycznym AGH w Krakowie. Jednak, co najważniejsze, jest praktykiem i biegłym znawcą wirtualnej przestrzeni. Jej wykłady i warsztaty boleśnie uświadamiają Rodzicom i Nauczycielom, że często nie mamy pojęcia, w jakich wirtualnych światach poruszają się nasze dzieci, już od wczesnego dzieciństwa. Po spotkaniu świat staje się nieco inny…

Na spotkaniu zobaczysz konkretne przykłady stron, filmów, patostreamów, patoinfluencerów które dla dzieci są sporą pokusą. Niestety, rujnują też świat wartości i służą uzależnieniom. Komputery, smartfony i cała cyfrowa przestrzeń są dzisiaj codziennością. Od tego nie uciekniemy. Jest to także świat, który daje mnóstwo pozytywnych możliwości, poszerzania wiedzy i budowania umiejętności. Narzędzie z ciemną i jasną stroną. Świadomość daje wybór, jak z niego korzystać, aby nie zrobić sobie krzywdy.

 

 

konferencja media str