You are currently viewing „Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 17
19.06.1987 Piazza San Pietro. Udienza generale dopo il ritorno dalla Polonia.

„Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 17

Zapraszamy do siedemnastej propozycji materiałów dydaktycznych online.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II. W związku z tym zachęcamy, tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.

Dziś przygotowaliśmy dla Was krzyżówkę:

Krzyżówka do pobrania i wydrukowania TUTAJ

krzyzowka karol wojtyła

Klucz do pobrania i wydrukowania TUTAJ

Zapraszamy również do wspólnego oglądania filmu o życiu Karola Wojtyły – Jana Pawła II

 

 


Jan Paweł II – dzieje narodu

3. Święty Wojciech (956? – 997)

Gniezno Cathedral„Urodzony w Czechach w epoce bliskiej jeszcze czasom, gdy Cyryl i Metody rozpoczynali ewangelizacje Słowian,
potrafił –wzorem swoich wielkich poprzedników – łączyć duchowe tradycje Wschodu i Zachodu (…) Świadectwo Świętego Wojciecha jest nieprzemijające, gdyż cechuje je przede wszystkim umiejętność harmonijnego łączenia różnych kultur”.

Jan Paweł II, Orędzie do prezydentów siedmiu państw europejskich, Gniezno, 3 czerwca 1997

«Ziarno, które obumrze, przynosi plon obfity». Jakże dosłownie te słowa spełniły się w życiu i śmierci św. Wojciecha! Jego męczeńska krew, zmieszana z krwią innych polskich męczenników, leży u fundamentów Kościoła i państwa na ziemiach piastowskich. Wypełniły się na Wojciechu słowa Chrystusa. Ponad miłość doczesnego życia postawił on miłość do Syna Bożego. Poszedł za Chrystusem jako wierny i ofiarny sługa, dając o Nim świadectwo za cenę swej krwi.

Jan Paweł II, Homilia podczas Mszy św. z okazji 1000-lecia śmierci św. Wojciecha, Gniezno, 3 czerwca 1997

Stajemy dziś przy grobie św. Wojciecha w Gnieźnie (…)Tu, z tego miejsca, powtarzam wołanie z początku mego pontyfikatu: otwórzcie drzwi Chrystusowi! W imię poszanowania praw człowieka, w imię wolności, równości, braterstwa, w imię międzyludzkiej solidarności i miłości wołam: nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!

Jan Paweł II, Homilia podczas Mszy św. z okazji 1000-lecia śmierci św. Wojciecha, Gniezno, 3 czerwca 1997