You are currently viewing „Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 21
19.06.1987 Piazza San Pietro. Udienza generale dopo il ritorno dalla Polonia.

„Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 21

Zapraszamy do dwudziestej pierwszej propozycji materiałów dydaktycznych online.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II. W związku z tym zachęcamy, w tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.

 

Rozpoczynamy świąteczną krzyżówką

Do pobrania i wydrukowania TUTAJ

krzyzowka swieta

Klucz do pobrania i wydrukowania TUTAJ


„Święci od A do Z”

D jak … DYZMA

Good thiefJan Paweł II o św. Dyzmie

„Krótko przed śmiercią Chrystusa jeden ze skazańców ukrzyżowanych razem z Nim powiedział do Niego: «wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». Do jakiego królestwa? Przedmiotem jego prośby nie było z pewnością królestwo ziemskie, ale jakieś inne królestwo (…). Dobry łotr wypowiada się tak, jakby słyszał wcześniej rozmowę Piłata z Chrystusem (…). Dobry łotr ukrzyżowany wraz z Jezusem niejako utrafił w samo sedno tej prawdy. Stał się poniekąd prorokiem tego wiecznego królestwa, gdy wisząc na krzyżu powiedział: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa» (Łk 23, 42). Chrystus mu odrzekł: «Dziś ze Mną będziesz w raju» (Łk 23, 43).

Minęły dwa tysiące lat, ale dla człowieka grzesznego, potrzebującego miłosierdzia – a któż nim nie jest? – wciąż źródłem pokrzepienia jest owo «dzisiaj» zbawienia, które na Krzyżu otworzyło bramy Królestwa Bożego dobremu łotrowi (…).”

A czy Ty znasz św. Dyzmę?
Wiecie kim był „Dobry Łotr”? To właśnie św. Dyzma! Święty…?! Morderca, który całe życie trudnił się rozbojem! Jak to więc możliwe?! Posłuchajcie…
Na krzyżu, obok Pana Jezusa zawisło dwóch łotrów: Dyzmas i Gezmas. Obaj sprawiedliwie ponosili swą karę gdyż byli wielkimi grzesznikami! Całe życie grasowali w lasach, dokonywali grabieży, nawet zabijali ludzi… Lecz kiedy Dyzmas usłyszał jak Pan Jezus z krzyża modli się za swych prześladowców, zmiękło mu serce … Poczuł nagle ciężar swoich grzechów i uwierzył w Jezusa! W ostatnich chwilach swego grzesznego życia zwrócił się do Boga. Poprosił Pana Jezusa by ten o nim nie zapomniał gdy już znajdzie się w swoim Królestwie. A co zrobił Pan Jezus? Obiecał mu znacznie więcej. Zwrócił się do niego słowami: „Dziś ze mną będziesz w raju”. I tak się stało. W objawieniach Anny Kathariny Emmerich, mistyczki, stygmatyczki i wizjonerki beatyfikowanej przez Jan Pawła II w 2004 roku, opisana jest historia małego rozbójnickiego chłopca, którego uleczyła Maryja, poprzez Pana Jezusa, z ciężkiej choroby jaką był trąd: „Rozbójnicy przeprowadzili Świętą Rodzinę przez niebezpieczne miejsca do chaty. W chacie była żona rozbójnika i kilkoro dzieci. (…). Kobieta przyniosła Maryi małe chlebki z miodem i kubki z napojem.(…) odstąpiła Najświętszej Pannie oddzielne pomieszczenie i na jej prośbę przyniosła nieckę z wodą by mogła ona wykąpać Dzieciątko (…).Kobieta przyniosła na ramionach swego mniej więcej trzyletniego synka. Był cały w trądzie i ciężko było rozpoznać jego twarz, ponieważ była jednym wielkim strupem. Woda, w której wykąpany został Jezus, zrobiła się czystsza niż przedtem, a kiedy zanurzono w niej trędowate dziecko, na dno odpadły z niego łuski trądu, a dziecko było oczyszczone.”

Zatem – według objawień niemieckiej mistyczki – „Dobry Łotr” spotkał się z Panem Jezusem kiedy obaj byli malutkimi dziećmi. Wtedy Pan Jezus uleczył jego ciało, a potem, na krzyżu – duszę…

Św. Dyzma czczony jest także w kościele prawosławnym gdzie nosi imię Rach. Wzniesione ku niebu ramię ukośnej belki prawosławnego krzyża symbolizuje właśnie jego – „dobrego łotra” – pierwszego chrześcijańskiego świętego!

Bibliografia:
Ewa Skarżyńska „Co się w niebie święci, czyli skąd się biorą święci”
„Objawienia Anny Kathariny Emmerich. Życie Maryi”, Wydawnictwo „M”, Kraków 2011
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/homilie/synod_rozp_22111998.html
http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/817/pkt/1/pos/10/haslo/%C5%82otr

Oprac. Dorota Boczkowska


„Jan Paweł II – dzieje narodu”

7. Bolesław Chrobry (967 – 1025)

Bolesław Chrobry„Bolesław Chrobry, wykuwający granice naszej pierwotnej państwowości, Bolesław Chrobry jednoczy to pierwsze, piastowskie gniazdo Polaków ze Stolicą Świętą… Wszyscy też razem stanowimy „królewski szczep Piastowy”
Jan Paweł II, Przemówienie do pielgrzymów zgromadzonych na błoniach w Gębarzewie, Gniezno 3 czerwca 1979

„Znamienne są nazwy tych piastowskich grodów, w których dokonało się owo historyczne przeniesienie Ducha, a zarazem zapalenie znicza Ewangelii na ziemi naszych praojców. Wraz z tym język apostołów odezwał się po raz pierwszy jakby w nowym przekładzie, w naszym brzmieniu, które zrozumiał lud żyjący nad Wartą i Wisłą i które my do dziś rozumiemy.

Grody zaś, z którymi związały się początki wiary na ziemi Polan, naszych praojców — to Poznań, gdzie od najdawniejszych czasów, bo już dwa lata po chrzcie Mieszka osiadł biskup”.
Jan Paweł II, Homilia w czasie Mszy Św. odprawionej na Wzgórzu Lecha, Gniezno 3 czerwca 1979

Oprac. Barbara Munk