You are currently viewing „Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 27
19.06.1987 Piazza San Pietro. Udienza generale dopo il ritorno dalla Polonia.

„Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 27

Zapraszamy do dwudziestej siódmej propozycji materiałów dydaktycznych online. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II.

W związku z tym zachęcamy, w tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.

 

Rozpoczynamy od krzyżówki:

Do pobrania i wydrukowania TUTAJ

krzyzowka człowiek wielu pasji

Klucz do pobrania i wydrukowania TUTAJ

 


Zapraszamy na trzeci odcinek katechez Moviewam, które wygłosi ks. Łukasz Piórkowski. Dzisiejszy temat: „Jak realizować swoje marzenia”

 


Jan Paweł II – dzieje narodu

Jadwiga Andegaweńska (1374- 1399) Święta

„Długo czekałaś, Jadwigo, na ten uroczysty dzień. Prawie 600 lat minęło od twej śmierci w młodym wieku. Umiłowana przez naród cały, Ty, która stoisz u początku czasów jagiellońskich, założycielko dynastii, fundatorko Uniwersytetu Jagiellońskiego w prastarym Krakowie, długo czekałaś na dzień twojej kanonizacji — ten dzień, w którym Kościół ogłosi uroczyście, że jesteś świętą patronką Polski w jej dziedzicznym wymiarze — Polski za twoją sprawą zjednoczonej z Litwą i Rusią: Rzeczypospolitej trzech narodów (…) I dziękujemy Bogu za twoją świętość, za posłannictwo, jakie spełniłaś w naszych dziejach; za twoją miłość narodu i Kościoła, za twoją miłość Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Gaude, Mater Polonia!”

Jan Paweł II, Homilia wygłoszona podczas Mszy Świętej Kanonizacyjnej bł. Jadwigi Królowej, Kraków 8 czerwca 1997

„W Krzyżu „poznaliśmy miłość” (1 J 3, 16), tę miłość aż „do końca”. Tę miłość, którą cały Kościół w Polsce rozważa w dniach Kongresu Eucharystycznego. Tę miłość, którą Jadwiga, błogosławiona nasza królowa, poznała tu: przy tym krzyżu.

Bądź pozdrowiony krzyżu wawelski, krzyżu Jadwigi!” Jesteśmy złączeni z tą naszą wielką monarchinią właśnie przez ten wawelski krzyż, pod którym obecnie zostały złożone relikwie Błogosławionej. Mają one tutaj sprawować jakby ciągłą, milczącą liturgię podniesienia krzyża. Podniesienie relikwii królowej Jadwigi — podniesienie przez krzyż.”

Homilia w czasie Mszy Świętej odprawionej w Katedrze Wawelskiej, Kraków 10 czerwca 1987

Opeac. Barbara Munk