You are currently viewing „Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 28
19.06.1987 Piazza San Pietro. Udienza generale dopo il ritorno dalla Polonia.

„Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 28

Zapraszamy do dwudziestej ósmej propozycji materiałów dydaktycznych online. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II.

W związku z tym zachęcamy, w tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.

 

Dziś obchodzimy dzień Ziemi.

 

„Stając wobec majestatu gór, czujemy potrzebę traktowania natury z większym szacunkiem. Zarazem ta głębsza świadomość wartości wszechświata skłania nas do refleksji nad niegodziwością licznych form profanacji środowiska, której przyczyną jest często karygodna lekkomyślność. Współczesny człowiek, gdy ulega fascynacji fałszywymi mitami, traci z oczu bogactwo i potencjał życia ukryty w stworzeniu – tym przedziwnym darze Bożej opatrzności, przeznaczonym dla wszystkich ludzi”

Jan Paweł II

 

Rozpoczynamy od krzyżówki..

Do pobrania i wydrukowania TUTAJ

krzyzowka przyroda

Klucz do pobrania i wydrukowania TUTAJ


a później łamigłówka – znajdź 10 szczegółów różniących te dwa obrazki 🙂

 

znajdź 10 szczegółów

 

Rozwiązanie do pobrania TUTAJ

 


„Święci od A do Z”

G jak … GEMMA

gemmaJan Paweł II o św. Gemmie Galgani:

„(…)Święta Gemma Galgani przeżyła ze szczególną intensywnością, w małości i ukryciu, to dzieło pojednania człowieka z Bogiem poprzez uczestnictwo w Męce Chrystusa: nie przyczyniła się do tego poświęcając się wyjątkowym działaniom zewnętrznym, lecz poprzez całkowitą ofiarę z samej siebie(…).”

A czy Ty znasz św. Gemmę Galgani?

Urodziła się w 1878 roku w pięknej Toscanii, a na Chrzcie św. otrzymała imię Gemma co po włosku oznacza: klejnot. I całe krótkie życie pięknej Gemmy ( odeszła mając zaledwie 25 lat!) było Bożym klejnotem – cierpieniem, w którym całkowicie oddała się Panu Bogu. Pochodziła z wielodzietnej, pobożnej rodziny. Jej tata był aptekarzem, a mama zajmowała się domem. Przeczuwając jakąś odrębność i wyjątkowość Gemmy często opowiadała jej o Jezusie, a córka słuchała z zachwytem. Gemma od najmłodszych lat odznaczała się błyskotliwą inteligencją. Nauka w szkole prowadzonej przez siostry zakonne, do której uczęszczała Gemma nie sprawiała jej najmniejszego problemu. Wiedziała i rozumiała więcej niż jej rówieśnicy. Już wychowawczynie z przedszkola przy placu św. Franciszka, zapamiętały ją jako poważną i wiecznie zamyśloną dziewczynkę, która zdecydowanie wyróżniała się spośród innych dzieci. Kiedy Gemma miała osiem lat, życie jej rodziny zmieniło się. Zmarła jej mama, a wkrótce brat. Lecz ojciec starał się jak mógł by zapewnić dzieciom godne życie. Na swoje 18te urodziny Gemma otrzymała w prezencie złoty zegarek. To właśnie wtedy ukazał się jej Anioł Stróż mówiąc, że klejnotami ukrzyżowanego Króla, mogą być wyłącznie ciernie i krzyż. Słysząc te słowa, Gemma postanowiła całkowicie zmienić swoje życie, odrzucając także licznych pretendentów do swej ręki, których ze względu na swą urodę miała wielu. Radykalnie wybrała Jezusa. A w swoim dzienniku zapisała: Chcę podążać za Tobą za cenę cierpienia. (…) Jezu, chcę cierpieć, cierpieć dla Ciebie.

Prośba Gemmy została wysłuchana. Niedługo potem ciężko się rozchorowała i przeszła operację nóg. Wkrótce zmarł tata i rodzina została bez grosza, a gruźlica kręgosłupa przykuła Gemmę do łóżka. Doświadczała ogromnego bólu, jednak przyjmowała go z pokorą w myśl motta włoskiego pasjonisty Gabriela Possenti Najpierw dusza, potem ciało. Wkrótce do choroby Potta doszły okropne bóle głowy. Jak się okazało, był to guz mózgu. Wyobrażasz sobie takie cierpienia? Lecz któregoś dnia została uzdrowiona! A rok po cudownym uzdrowieniu Gemma otrzymała stygmaty. I zaczęła wypraszać, niemal wymuszać na Panu Jezusie łaski nawrócenia dla wielkich grzeszników. Swoje cierpienia ofiarowywała także za dusze cierpiące w czyśćcu.

Kiedy Gemma umarła w opinii świętości w Wielką Sobotę 11 kwietnia 1903 r. przykładano do jej ciała różańce. Nikt, ani świeccy, ani duchowni nie wątpił o jej świętości. Siostry pasjonistki, chcąc spełnić pragnienie przyszłej świętej, przyodziały ją w swój habit i pochowały w skromnym grobie. W 1933 roku Gemma została wyniesiona do chwały ołtarzy, a siedem lat później ogłoszono ją świętą.

Oprac. Dorota Boczkowska

Bibliografia:
Ewa Skarżyńska „Co się w niebie święci, czyli skąd się biorą święci”
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/s_gemma.html
https://www.swietagemma.pl/swiadectwo/wypowiedzi-papieskie


 

Zapraszamy na czwarty odcinek katechez Moviewam, który wygłosi ks. Łukasz Piórkowski. Temat dzisiejszego odcinka: „Jak być mężczyzną”

 


Jan Paweł II – dzieje narodu 

jagiellonDynastia Jagiellonów (1386- 1570)

„Wszyscy wyczuwali, że kanonizacja królowej Jadwigi jest jak gdyby dopełnieniem milenium chrztu Polski. Jest dopełnieniem także i dlatego, iż przez dzieło królowej Jadwigi ochrzczeni w X wieku Polacy po czterech wiekach podjęli misję apostolską i przyczynili się do ewangelizacji i chrztu swoich sąsiadów. Jadwiga miała świadomość tego, że jej posłannictwem jest zanieść Ewangelię braciom Litwinom. I dokonała tego wraz ze swoim małżonkiem, królem Władysławem Jagiełłą. Nad Bałtykiem powstał nowy kraj chrześcijański, odrodzony w wodzie chrztu św., tak jak w X wieku ta woda odrodziła synów i córki polskiego narodu.”

Jan Paweł II, Homilia wygłoszona podczas Mszy Świętej Kanonizacyjnej bł. Jadwigi Królowej, Kraków 8 czerwca 1997

Oprac. Barbara Munk