You are currently viewing „Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 41

„Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 41

Zapraszamy do czterdziestej pierwszej propozycji materiałów dydaktycznych online. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II.

W związku z tym zachęcamy, w tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.

Dziś mija 39 lat od zamachu na papieża Jana Pawła II.
Zapraszamy do lektury artykułu:

Mija 39 lat od zamachu na papieża Jana Pawła II

 

{gallery}zamach{/gallery}

 

Fot. Krzysztof Petela

 

 


Święci od A do Z

M jak … MONIKA

Saint Augustine and Saint MonicaJan Paweł II o św. Monice:

W ciągu tych pierwszych stuleci Kościoła w Afryce także kobiety dawały świadectwo o Chrystusie. Spośród nich należy wspomnieć przede wszystkim święte: Felicytę i Perpetuę, św. Monikę i św. Teklę.
Święty Augustyn został (…) wychowany w chrześcijańskiej tradycji przez matkę, pobożną i świętą Monikę (…)

A czy Ty znasz św. Monikę, matkę św. Augustyna?

Św. Monika urodziła się w 332 roku w Afryce, na terenach obecnej Algierii, a wówczas na ziemiach należących do Cesarstwa Rzymskiego. To ona pokazała światu jaką moc posiada wytrwała modlitwa kochającej matki i żony. Św. Monika była bowiem matką trojga dzieci – Nawigiusza i Perpetuły, a także św. Augustyna, którego papież Jan Paweł II nazwał jednym z najjaśniejszych świateł chrześcijaństwa. Ale gdyby nie gorliwa modlitwa jego świętej matki, jej niezłomna wiara i wielka miłość do syna nie wiadomo jakie byłyby jego losy… Rodzice świętej Moniki byli chrześcijanami i zamożnymi Rzymianami zatem ze względów ekonomicznych i społecznych wydali ją za członka rady miejskiej, Patrycjusza, który był również Rzymianinem ale… poganinem. Porywczy mąż przysporzył Monice wielu cierpień, które ta znosiła z niebywałą łagodnością i cierpliwością. Św. Monika wszystkie trudy bycia żoną i matką pokonywała siłą modlitwy. Tym świętym orężem wygrała życie swego męża, który niedługo przed śmiercią nawrócił się i przyjął Chrzest, i życie syna, który stał się jednym z największych świętych katolickich. Nim się to jednak stało Augustyn żył swobodnie, rozrywkowo, z konkubiną i nieślubnym dzieckiem. Kiedy okazało się wreszcie, że takie życie nie zaspokaja jego potrzeb duchowych dołączył do sekty manichejczyków. Wówczas cierpienie jego matki było ogromne. I tak jak niegdyś modliła się o to by swego męża pozyskać dla Chrystusa tak teraz prosiła Boga o łaskę nawrócenia dla swego ukochanego syna. I któregoś dnia tak się stało! Bóg wysłuchał modlitw swej pokornej służebnicy Moniki. Augustyn napisał potem w „Wyznaniach”: Matka powiedziała mi – z największym spokojem, z taką pogodą, jaką daje zupełna ufność – iż wierzy, że zanim odejdzie z tego świata, ujrzy mnie wierzącym. Tyle do mnie rzekła. Do Ciebie zaś, który zdrojem jesteś miłosierdzia, jeszcze goręcej się modliła, płacząc, prosiła, abyś jak najrychlej wspomógł mnie i rozświetlił moje ciemności Twoim światłem.

W 387 roku Augustyn przyjął Chrzest z rąk biskupa Ambrożego i rozpoczął nowe życie. Uszczęśliwiona Monika zmarła w tym samym roku, w wieku 56 lat, w poczuciu, że uczyniła w tym życiu wszystko, co miała uczynić: Jedynym celem życia mego było, mój synu, widzieć ciebie chrześcijaninem. Monika nie doczekała już tego jak jej syn powrócił do Afryki i wraz z przyjaciółmi zamieszkał w klasztorze, by się modlić i studiować Pismo Święte, nie doczekała jak został biskupem Hippony. A tego, że jej syn będzie kiedyś świętym i doktorem Kościoła nie spodziewałaby się w najśmielszych oczekiwaniach.

 

Oprac. Dorota Boczkowska

Bibliografia:
Ewa Skarżyńska „Co się w niebie święci, czyli skąd się biorą święci”
http://www.nauczaniejp2.pl (Ecclesia In Africa, 31)
Jan Paweł II, Augustinum Hipponensem
https://misyjne.pl/swieta-monika-patronka-sytuacji-bez-wyjscia-i-jej-syn/


 

Zapraszamy na siedemnasty odcinek katechez Moviewam, który wygłosi ks. Łukasz Piórkowski. Temat dzisiejszego odcinka „Jak się zmieniać i jak podejmować mądre decyzje”