You are currently viewing „Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 42

„Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 42

Zapraszamy do czterdziestej drugiej propozycji materiałów dydaktycznych online. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II.

W związku z tym zachęcamy, w tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.

Dziś mamy dla Was krzyżówkę

Do pobrania i wydrukowania TUTAJ

rodzinne grono

Klucz do pobrania i wydrukowania TUTAJ


Święci od A do Z

N jak … NATALIA

nataliaJan Paweł II o św. męczennikach:
(…) Męczennicy bowiem głoszą tę Ewangelię i dają jej świadectwo swym życiem aż do przelania krwi, ponieważ są pewni, że nie mogą żyć bez Chrystusa, i gotowi są umrzeć dla Niego w przekonaniu, że Jezus jest Panem i Zbawicielem człowieka, a zatem jedynie w Nim człowiek znajduje prawdziwą pełnię życia. (…)
A czy Ty znasz św. Natalię z Kordoby, męczennicę za wiarę?

Natalia urodziła się w Hiszpanii, w pięknej Andaluzji, a jeszcze dokładniej – w Kordobie. Hiszpania była wówczas pod panowaniem Arabów, a Kordoba stolicą państwa muzułmańskiego. Na fundamentach chrześcijańskich świątyń wznosiły się potężne, bogato zdobione meczety. Natalia była chrześcijanką, tak jak jej matka i mąż, i jak większość ówczesnych chrześcijan wyznawali swoją wiarę w ukryciu w obawie przed prześladowaniami. Islam był wówczas jedyną dozwoloną religią i ze strony muzułmanów groziły chrześcijanom represje, a nawet śmierć. Jednak pewnego razu wydarzyło się coś co radykalnie zmieniło życie Natalii i jej męża Aureliusza. Aureliusz przebywając w mieście był świadkiem sceny, w której biczowany chrześcijanin odważnie i głośno przyznawał się do Chrystusa. Ta scena wstrząsnęła Aureliuszem i wkrótce razem z żoną zaczęli odważnie głosić Ewangelię na ulicach miasta. Do Natalii i Aureliusza przyłączyli się; Feliks, krewny Aureliusza i jego żona, a także pewien mnich pochodzący z klasztoru św. Sabasa w Jerozolimie.
Jak myślisz, czym to się dla nich skończyło? Więzieniem, a w konsekwencji śmiercią męczeńską! Jakiej trzeba było odwagi by swą jedyną córkę oddać na wychowanie do krewnych, a samemu wydać się na śmierć za wiarę? To dzięki takim ludziom jak Natalia i jej mąż Aureliusz, słynny meczet La Mezquita w Hiszpanii, jest obecnie katedrą rzymskokatolicką!
Wspomnienie liturgiczne Natalii z Kordoby i jej męża Aureliusza obchodzone jest w dniu 27 lipca. Święta jest uznawana za patronkę ludzi nawróconych oraz męczenników zamordowanych za wiarę.

 

Oprac. Dorota Boczkowska

Bibliografia:
Ewa Skarżyńska „Co się w niebie święci, czyli skąd się biorą święci”
http://www.nauczaniejp2.pl (Ecclesia in Europa, 10)
http://nasipatroni.pl/sw-natalia-z-kordoby/

 


 

Zapraszamy na osiemnasty odcinek katechez Moviewam, który wygłosi ks. Łukasz Piórkowski. Temat dzisiejszego odcinka „Przebaczenie”