You are currently viewing „Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 47

„Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 47

Zapraszamy do czterdziestej siódmej propozycji materiałów dydaktycznych online. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II.

W związku z tym zachęcamy, w tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.

 

Zaczynamy od krzyżówki:

Do pobrania i wydrukowania TUTAJ

krzyzowka 16 s

Klucz do pobrania i wydrukowania TUTAJ


 

Zapraszamy do oglądnięcia filmu z cyklu „Od początku do końca i początku. Projekt życia według Jana Pawła II”. Narracja w całości oparta jest na nauczaniu Jana Pawła II.

 


 

Święci od A do Z

P jak… Patryk

SaintPatrickJan Paweł II o św. Patryku:

Prowadzenie ewangelizacji było i jest przedsięwzięciem niełatwym. Paweł przekonał się o tym, gdy zaczął głosić Ewangelię w Atenach, w Koryncie i w Rzymie. Doświadczyli tego również ci, którzy nieśli Ewangelię nowym ludom w następnych stuleciach: św. Patryk, św. Bonifacy, (…)

A czy Ty znasz św. Patryka?

Patryk urodził się około roku 385 w Brytanii, w rodzinie chrześcijańskiej. Żył sobie spokojnie aż do 16 roku życia kiedy to został porwany przez… korsarzy. Przez kilka lat był niewolnikiem, pasł owce swego druidzkiego pana, kapłana imieniem Milchy ale nieustannie i gorąco modlił się o ratunek i ten wreszcie nadszedł… we śnie. Patryk postąpił tak jak mu się przyśniło; Bóg nakazał Patrykowi, by uciekł i udał się na wybrzeże, dwieście mil dalej. Tak też uczynił. Odnalazł okręt odpływający właśnie do Brytanii, i choć marynarze początkowo odmówili wzięcia go na pokład, po cichej modlitwie Patryka wzniesionej do Boga niespodziewanie zgodzili się, a podróż okazała się bezpieczna. Dopłynął do Galii (dzisiejsza Francja). A tam zaopiekowali się nim dwaj przyszli święci: German i Celestyn. Ten pierwszy przyczynił się do tego, że Patryk został misjonarzem, a drugi (przyszły papież) wyświęcił go na biskupa. Kiedy w Irlandii zmarł biskup Palladiusz, Patryk zajął jego miejsce. Irlandczycy przyjęli go życzliwie gdyż znał ich język (przez sześć lat w niewoli nauczył się zarówno języka jak i tamtejszych zwyczajów) . Biskup Patryk wiedział, że przed nim trudne zadanie bo kraj jest pogański i rządzą nim pogańskie klany. Na szczęście nie był „w gorącej wodzie kąpany” i zabrał się do dzieła inaczej niż św. Olaf – spokojnie, rozważnie ale także… sprytnie. Zjednywał sobie wszystkich życzliwością i serdecznością, a kiedy sprawa była wielkiej wagi – uciekał się do… podarków. Nie jeden raz przeszkadzano mu w jego misji; zdarzały się zamachy na jego życie ale on dalej pracował niestrudzenie, głosząc Ewangelię i przemierzając cały kraj. Na przykładzie koniczyny wyjaśniał Irlandczykom tajemnicę Trójcy Świętej. Druidzi szybko się nią zafascynowali, ponieważ liczba 3 była uważana w ich religii za świętą. Wreszcie biskup Patryk za zgodą swych zwierzchników sprowadził do pomocy licznych misjonarzy i w przeciągu 40 lat schrystianizował niemal całą Irlandię!, a trójlistna koniczyna do dzisiaj jest jej symbolem ku czci i na pamiątkę znaku krzyża czyli pozdrowienia Trójcy Świętej. Według podania Patryk wzywał wiernych do modlitw biciem w dzwon co było osobliwością Irlandii. Zwyczaj dzwonienia rozpowszechnili w całej Europie właśnie irlandzcy mnisi. Ostatnie dni swojego życia spędził w zaciszu klasztornym, oddany modlitwie i ascezie. Zmarł 17 marca 461. Jest patronem Irlandii, a także Nigerii (nawróconej przez irlandzkich misjonarzy). W ikonografii Święty przedstawiany jest w biskupim stroju, a jego atrybutami są: liść koniczyny, wąż, mitra, pastorał, krzyż, księga, chrzcielnica i harfa.

 

Oprac. Dorota Boczkowska

Bibliografia:
Ewa Skarżyńska „Co się w niebie święci, czyli skąd się biorą święci”
www.nauczaniejp2.pl (Obowiązek ewangelizacji spoczywa na wszystkich chrześcijanach, 1)
https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/03-17a.php3
https://adonai.pl/swieci/?id=3
https://deon.pl/wiara/duchowosc/7-ciekawostek-o-sw-patryku-o-ktorych-mogliscie-nie-miec-pojecia,471914

 


 

Zapraszamy na dwudziesty trzeci odcinek katechez Moviewam, który wygłosi ks. Łukasz Piórkowski. Temat dzisiejszego odcinka „Odwaga”.