You are currently viewing Wystawa „Stulecie urodzin Karola Wojtyły”

Wystawa „Stulecie urodzin Karola Wojtyły”

Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotował wystawę pt. „Stulecie urodzin Karola Wojtyły”, którą oglądać można do końca października br. na krakowskich Plantach od ul. Franciszkańskiej do ul. Poselskiej.

Wystawa powstała nie tylko z potrzeby uczczenia 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II, ale również ukazania istoty świętości jako rdzenia i meritum życia świętego, za pomocą obrazu (fotografii), w interakcji i żywej korespondencji z tekstem. Motywem przewodnim prezentowanej ekspozycji stała się modlitwa. Idea wystawy to zaproszenie do kontemplacji modlitwy Różańca Świętego oraz Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Pierwsza część wystawy zatytułowana „Totus Tuus, Maryjo!” poświęcona jest rozważaniom Tajemnic Różańca Świętego. Każda z plansz stanowi treść jednej cząstki modlitwy, ilustrowanej wybraną sceną – fotografią z życia polskiego świętego. W podobny sposób została przedstawiona druga część wystawy, zatytułowana „Jezu, ufam Tobie!”, gdzie fotografiom towarzyszy treść modlitwy Koronki do Miłosierdzia Bożego.

W zaprezentowanym zestawieniu wybrane fotografie nabierają wyjątkowego duchowego wymiaru, wykraczając poza określone ramy płaskiego obrazu. Dodatkowo kontemplacja treści modlitwy, dzięki przedstawionym obrazom, stała się bardziej przystępna w odbiorze oraz duchowym rozważaniu.

{gallery}wystawa_planty_stulecie{/gallery}

 

GENEZA WYSTAWY