You are currently viewing Nietypowe, Drogi Krzyżowe znane na całym świecie

Nietypowe, Drogi Krzyżowe znane na całym świecie

Dzisiejsze spotkanie przybliża nam Drogi Krzyżowe odprawiane w sposób realistyczny, autentyczny jako wierne inscenizacje wydarzeń sprzed 2000 lat. Biorą w nich udział aktorzy, którzy do swoich ról przygotowują się nawet kilka miesięcy a występ w takim przedstawieniu uważają za wyróżnienie bądź specjalną misję a przede wszystkim jako wyraz swojej wiary i przywiązania do Jezusa Chrystusa.
Prezentujemy kilka z całego świata, te najbardziej znane ale i najbardziej krwawe.

Jerozolima: to tutaj odbywa się droga krzyżowa śladami Jezusa Chrystusa, wśród ulicznego zgiełku i krzyków straganiarzy. Tę Drogę Krzyżową cechuje wielka troska o szczegóły. Organizatorzy dbają o autentyczność i wierność drogi , jaką właśnie tymi ulicami szedł kondukt z Boskim Skazańcem.

Hiszpania – Sewilla: tutaj droga krzyżowa to wielobarwna procesja. Uczestnicy procesji niosą wielkie posągi przedstawiające poszczególne sceny z 14 stacji Drogi Krzyżowej. Procesja w barwnych strojach przemierza ulice miasta wśród tłumu turystów, ale także i osób utożsamiających się z wydarzeniami przedstawionymi na poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej.

Wenezuela: w tym państwie Droga Krzyżowa to wierne przedstawienie męki Pana Jezusa aż do ukrzyżowania. Aktorzy wcielający się w poszczególne postacie, z wielkim zaangażowaniem wypełniają swoje role – a sceny należą do niezwykle drastycznych. Wszystkie elementy tej drogi odgrywane są w sposób realistyczny.

Brazylia: podobnie jak w Wenezueli, to wymowne i drastyczne przedstawienie przyciąga tumy widzów. Realistycznie odtworzona Droga Krzyżowa pełna jest pełna niewyobrażalnej brutalności, okaleczonych ciał, krwi, potu i butnych okrzyków oprawców. Przygotowywane widowiska angażują całe rodziny, a praca nad nimi trwa niekiedy długie miesiące.

Meksyk: w miejscowości Pachuca de Soto rozgrywa się prawdziwa męka Jezusa. W upalnej aurze tej meksykańskiej miejscowości aktorzy odgrywają sceny Drogi Krzyżowej. I tutaj wszystkie sceny odgrywane są autentycznie – zadawane ciosy są prawdziwe, krzyż jest niezwykle ciężki, następuje także prawdziwe ukrzyżowanie. Często aktorzy po przedstawieniu z licznymi ciężkimi obrażeniami trafiają do szpitali.

Filipiny: najwięcej emocji wzbudza krwawa Droga Krzyżowa na krzyżowa na Filipinach . To tutaj co roku pokutnicy dają się przybić do krzyża podczas wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej. Według nich, to świadectwo wiary, akt pokuty albo sposób na wybłaganie potrzebnej łaski. Senakulo – bo tak nazywa się ta krwawa Droga Krzyżowa – gromadzi tłumy uczestników i gapiów. Kościół katolicki nie popiera krwawego nabożeństwa, jakim jest „Senakulo” i mimo sprzeciwu ze strony hierarchów kościoła katolickiego wydarzenie odbywa się co roku. Rząd filipiński wydaje zgodę na organizację tego morderczego widowiska. Zostało ono zarejestrowane w niematerialnym spisie dziedzictwa kulturowego Filipin o nazwie „Pinagmulan.
Te nietypowe, realistyczne przedstawienia Drogi Krzyżowej odbywają się każdego roku w Wielki Piątek.

 

Opracowano na podstawie:
„Wyjątkowe Drogi Krzyżowe w Polsce i na świecie”: www.familie.pl
Jakub Stolarczyk: ”Droga Krzyżowa, Filipiny”