You are currently viewing Jan Paweł II: przełomowy pontyfikat – reportaż w 45. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża

Jan Paweł II: przełomowy pontyfikat – reportaż w 45. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża

16 października 2023 r., przypada 45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z tej okazji nasz Instytut zrealizował reportaż dokumentalny na temat długiego, bo trwającego 27 lat pontyfikatu, w tle którego miało miejsce bardzo wiele dziejowych wydarzeń historycznych, które dotykały zarówno całego świata, Kościoła, poszczególnych państw i narodów, ale także zwykłych ludzi. Na świecie to czas upadania żelaznej kurtyny, globalizacji, licznych wojen i konfliktów. W Kościele czas wcielania w życie postanowień Soboru Watykańskiego II. To także czas gwałtownych przemian społecznych, moralnych i ekonomicznych. Jak na tym trudnym historycznym planie zapisał się św. Jan Paweł II? Jak ważne okazało się być przesłanie, które niósł oraz działania, które podejmował? Oczywiście w krótkim materiale dokumentalnym trudno opowiedzieć o wszystkich sprawach i wydarzeniach ukazujących przełomowość i znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II, ale w naszym reportażu staraliśmy się przybliżyć choćby tylko niektóre z nich.

W reportażu swoich wypowiedzi udzielili: o. prof. Jarosław Kupczak – dominikanin, teolog, wykładowca UPJP2 w Krakowie; ks. dr hab. Robert Skrzypczak – teolog, duszpasterz, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie; m. dr Adela Galindo – założycielka Zgromadzenia Sług Przebitych Serc Jezusa i Maryi oraz centrum edukacyjnego Veritatis Splendor Institute na Florydzie, urodzona w Nikaragui, od lat posługuje w USA; ks. dr Oleh Kindiy – duchownych grekokatolicki, wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Ukraińskim we Lwowie; dr Joel Hodge – wykładowca na Australijskim Uniwersytecie Katolickim w Melbourne; red. Grzegorz Górny – publicysta, dziennikarz, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt; red. Monika Jabłońska – pisarka, publicystka, autorka zbioru wywiadów pt. „Papież oczami świata”.