30 kwietnia rozpoczęło się przyjmowanie wniosków do VI edycji plebiscytu „Miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi”. Jego celem jest prezentacja, promocja oraz zwiększenie liczby miejsc oferujących udogodnienia dla rodzin z dziećmi w różnym wieku. Zależy nam, by dzięki takim miejscom rodziny miały możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu społeczno-kulturalnym Krakowa. Nagrodzone miejsca dają przykład dobrych praktyk i działań wspierających krakowskie rodziny. Laureaci konkursu otrzymają certyfikat „Miejsca przyjaznego rodzinom z dziećmi”.
Inicjatywa jest także docenieniem tych firm, które aktywnie podejmują działania na rzecz tworzenia udogodnień dla rodzin w miejscach, z których korzystamy na co dzień – sklepy, urzędy, miejsca rozrywki i rekreacji, firmy usługowe, obiekty mieszkalne.
Konkurs odbywa się w pięciu kategoriach:
- hotele, gastronomia i rozrywka
- firmy produkcyjne, obiekty handlowo-usługowe i mieszkalne
- kultura, sport i rekreacja
- urzędy i edukacja
- zdrowie
W plebiscycie mogą wziąć udział podmioty działające w wymienionych obszarach, które jednak nie zostały utworzone w celu realizacji zadań na rzecz rodzin z dziećmi, jak np. żłobki czy przedszkola.
Dotychczas przeprowadzone edycje plebiscytu cieszyły się dużą popularnością. Każdorazowo do udziału zgłoszonych było ponad 65 firm i podmiotów. Przez pięć lat wyłoniono ponad 200 laureatów plebiscytu – w pierwszej edycji było ich 26, 38 w drugiej, w trzeciej 41, w czwartej 46, a w piątej – 51 laureatów. Od trzeciej edycji plebiscytu przyznawany jest tytuł „Miejsce wyjątkowo przyjazne rodzinom z dziećmi” dla laureatów, którzy po raz trzeci z kolei zostali wyróżnieni certyfikatem. W 2021 roku takich miejsc było osiem, w 2022 r. – dziewięć, zaś w 2023 r. – sześć.
Zgłoś miejsce przyjazne dzieciom – wypełnij formularz.
Kandydaci do tytułu „Miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi” mogą zgłaszać się samodzielnie, mogą to zrobić także ich klienci. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca.
Regulamin i szczegóły dotyczące inicjatywy znajdziesz na stronie kkr.krakow.pl.
W plebiscycie nie mogą brać udziału podmioty, które statutowo zostały utworzone w celu realizacji zadań na rzecz rodzin z dziećmi, np. żłobek, przedszkole, bawialnia dla dzieci itp.