You are currently viewing Koncert „Myśląc Ojczyzna” – relacja

Koncert „Myśląc Ojczyzna” – relacja

To był kolejny wzruszający wieczór z Instytutem Dialogu Międzykulturowego – kto nie był, niech żałuje!

Wspaniały koncert w ramach Festiwalu Dialogu uwieńczony został owacjami na stojąco przy wypełnionej po brzegi sali Filharmonii Krakowskiej. Organizatorom udało się osiągnąć cel – stworzenie atmosfery zjednoczenia wokół wartości umiłowania Ojczyzny, wspólne przeżywanie tego świątecznego czasu i poczucie, że stanowimy jedność na przestrzeni trudnej nieraz historii, jak i we współczesności!

Wolność i jej oblicza były mottem przyświecającym organizatorom tego niezwykłego wydarzenia. Święty Jan Paweł II – znany jako człowiek dialogu i poprzez dialog prowadzący o tą wolność walkę – niejednokrotnie przy wielu okazjach temat wolności poruszał. Mówił m.in. „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”. Słowa te, jak również wynikająca z nich idea, wybrzmiały pomiędzy utworami wykonanymi z prawdziwym kunsztem, w niesamowitych opracowaniach i na niezwykłym poziomie wykonawczym i interpretacyjnym artystów Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć nie tylko tradycyjnie utwory patriotyczne takie jak „Czerwone maki na Monte Cassino”, „My, Pierwsza brygada” czy klasyczne utwory inspirowane muzyką czerpiącą z polskich korzeni jak „Kujawiak” Henryka Wieniawskiego czy pieśni Stanisława Moniuszki, ale również  słynny „Polonez Husarii” Krzesimira Dębskiego – utwór pełen heroizmu i dumy, prawdziwie patriotycznej energii i mocy, który wspaniale oddaje ducha narodowego i historię Polski.

Publiczność miała również okazję usłyszeć brawurowe wręcz wykonanie piosenek o nieco bardziej popularnym odcieniu. Piosenki  „Dziewczyna z granatem w ręce” z filmu „Czas Honoru” Bartosza Chajdeckiego, „Miejcie nadzieję” Michała Lorenca  czy „Modlitwa o wschodzie słońca” Przemysława Gintrowskiego  z jakże wymownymi słowami „Ale zbaw mnie od nienawiści, ocal mnie od pogardy Panie” zawładnęły sercami słuchaczy zgromadzonymi tego wieczoru w Sali Filharmonii Krakowskiej.

Serdeczne podziękowania i gratulacje kierujemy do całego zespołu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, charyzmatycznych dyrygentów i niezwykłych solistów.

Dyrygenci: ppłk Marcin Ślązak,  mjr Dariusz Kaczmarski.

Soliści:  Paulina Gocałek, Agnieszka Bojarska, Judyta Nowak-Labuń, Maciej Gronek.

Solo na saksofonie: chor. Stefan Janowski

Pozostając jeszcze w niezwykłej atmosferze i pod wrażeniem wykonawczym wczorajszego koncertu, wyrażamy nadzieję, iż na długo pozostaną z Państwem słowa piosenki Marka Grechuty „Wolność”:

„A wolność – to królestwo dobrych słów, mądrych myśli, pięknych snów, to wiara w ludzi. Wolność – ją wymyślił dla nas Bóg, aby człowiek wreszcie mógł w niebie się zbudzić”.

Zapraszamy na kolejne wydarzenia Instytutu Dialogu Międzykulturowego w Krakowie!