Aktualności

akademia rodzinna stycznen 2025

Akademia rodzinna – styczeń 2025 – fotorelacja

12 stycznia 2025 roku w ramach Akademii Rodzinnej odbył się wyjątkowy spektakl, który zgromadził zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Teatr Eden zaprezentował przedstawienie, które wzbudziło ogromne zainteresowanie i dostarczyło uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

Czytaj więcej
teatr swiateczny ar 2025(2)

Akademia Rodzinna – Teatr Świąteczny

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie w ramach Akademii Rodzinnej! Już w niedzielę, 12 stycznia 2025 roku o godz. 12:00, w sali konferencyjnej w budynku Fides odbędzie się wyjątkowy teatr świąteczny. Wystąpi dla Państwa Teatr Eden! Jak sami mówią o sobie: „Jesteśmy teatrem żywego aktora. Proponujemy Państwu spektakle o wyjątkowej tematyce wyróżniającej nas spośród pozostałych teatrów. […]

Czytaj więcej
koledowanie z jp2

XVI kolędowanie ze św. Janem Pawłem II – fotorelacja

XVI Kolędowanie ze świętym Janem Pawłem II za nami! Z prawdziwą radością dzielimy się z Państwem informacją, iż 6 stycznia w gościnnych progach Opery Krakowskiej odbył się koncert będący prawdziwą perłą w kulturalnym kalendarzu Małopolski – XVI edycja Kolędowania z Janem Pawłem II „Śpiewajmy i grajmy Mu!”. Wydarzenie to stanowiące kwintesencję polskiej tradycji bożonarodzeniowej, której […]

Czytaj więcej
poziom Teologia cial

Spotkanie z Teologią Ciała – warsztaty

Rozpoczęliśmy Nowy Rok, ale nie skończyliśmy poprzednich warsztatów! Przyjdź 30 stycznia i dowiedz się, dlaczego Kościół nigdy nie zgodzi się na rozwody, dlaczego miłość Boga najmocniej objawia się w akcie komunii, a nie w akcie samotności. Liczymy na gorącą dyskusję, jak na poprzednim spotkaniu!  

Czytaj więcej

Jan Paweł II

santojp22

Interaktywny portal o życiu, twórczości i duchowym dziedzictwie Św. Jana Pawła II – santojp2.pl.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie uruchomił bogatą bazę wiedzy o życiu, twórczości i duchowym dziedzictwie Ojca Świętego Jana Pawła II. Jest to interaktywna encyklopedia wiedzy o Wielkim Polaku.

Czytaj więcej
tusiezaczelo

Małopolska – tu wszystko się zaczęło

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, pod honorowym patronatem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza zrealizował multimedialny projekt  „Małopolska – tu wszystko się zaczęło”. Jest to interaktywna prezentacja tych miejsc regionu, które w sposób szczególny naznaczył swoją obecnością Karol Wojtyła.

Czytaj więcej
BIO POPE PEACE PRAYERS NTERFAITH

Jan Paweł II – pontyfikat dialogu

6 sierpnia 1978 roku zmarł papież Paweł VI. Jego pontyfikat trwał 15 lat. Po uroczystościach pogrzebowych 25 sierpnia 1978 roku rozpoczęło się konklawe. W czwartej turze głosowania na papieża wybrano sześćdziesięciosześcioletniego kardynała Albino Luciani, który przyjął imię Jan Paweł I. Jego pontyfikat zakończył się po trzydziestu trzech dniach. Papież zmarł w nocy z 28 na […]

Czytaj więcej
jerozolima

Papież w Ziemi Świętej

Jako kolejny ważny krok w dialogu katolicko-żydowskim ocenił pielgrzymkę papieża Franciszka do Ziemi Świętej Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Przyznał, że jest pod wielkim wrażeniem zarówno dzisiejszej modlitwy Franciszka pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie, jak i jego wizyty w Instytucie Jad Waszem. „Jestem głęboko wzruszony, że te symboliczne gesty, które Jan Paweł II wykonał po […]

Czytaj więcej

Projekty

Oblicza dialogu

Zapraszamy do realizacji XI edycji projektu edukacyjno – wychowawczego „Oblicza Dialogu. Młody Asyż: Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”. Projekt skierowany jest do starszych uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.
Hasło edycji 2023/2024:Od Wschodu do Zachodu.Rozprzestrzenianie się idei religijnych, filozoficznych, kulturowych i naukowych wzdłuż starożytnych szlaków.
Będziemy gromadzić informacje o tym, jakie idee kultury duchowej i kultury materialnej docierały do Europy dzięki starożytnym podróżnikom i kupcom. Potężna sieć dróg handlowych spełniała rolę pośrednika w upowszechnianiu myśli religijnej, filozoficznej, kulturowej, naukowej i technologicznej. Wiele ośrodków handlowych przekształciło się następnie w ważne ośrodki naukowe oraz centra religijne.

Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia

Idea powstania Projektu zrodziła się w odpowiedzi na przesłanie papieża Jana Pawła II, który podczas ostatniej wizyty w Ojczyźnie apelował, abyśmy „dawali świadectwo miłosierdzia”. Głównym celem Projektu jest tworzenie trwałych podstaw wolontariatu w małopolskich szkołach oraz przygotowanie młodzieży do społecznego działania na rzecz osób potrzebujących i uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby drugiego człowieka. Projekt realizowany jest w roku szkolnym, od września do czerwca, na terenie województwa małopolskiego, w pięciu rejonach: krakowskim, tarnowskim, nowotarskim, nowosądeckim i wadowickim. W przeciągu czternastu lat trwania Projektu wzięło w nim udział ponad 45.000 uczniów wraz z opiekunami.

Małopolski Carolus

– to tytuł przyznawany corocznie uczniom ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa małopolskiego, którzy wzorując się na Osobie św. Jana Pawła II – Człowieka wielu pasji, rozwijają swoje talenty, zainteresowania i pasje.

To małopolskie wyróżnienie otrzymywać będą uczniowie jako nagrodę dla swojej systematycznej pracy nad kształtowaniem charakteru w myśl słów Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.”

Veritatis Splendor

Nagroda Veritatis Splendor przyznawana jest przez Województwo Małopolskie osobom fizycznym lub prawnym, które swoją działalnością przyczyniają się do budowania płaszczyzn porozumienia dla różnych społeczeństw, dla otwartości na treści różnych kultur, na dialog międzyreligijny, na zwalczanie stereotypów, uprzedzeń i wrogości, a także wyróżniają się w służbie drugiemu człowiekowi.

Stanowi nie tylko upamiętnienie wybitnego Małopolanina – Jana Pawła II, którego niepodważalne zasługi w dziedzinie dialogu między kulturami zostały powszechnie docenione, ale także uznanie wyjątkowości historii i tradycji regionu, jakim jest Małopolska oraz podkreślenia jej tożsamości na arenie międzynarodowej. Nagroda została ustanowiona również dla upamiętnienia Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie w 2016 r.

Szlak Maryjny

Panoramy wirtualne pokazujące sanktuaria maryjne na terenie Małoploski, Podkarpacia oraz kraju Preszowskiego na Słowacji. Celem przedsięwzięcia było stworzenie oraz promocja szlaku pielgrzymkowego wiodącego po polskich i słowackich obiektach sakralnych - miejscach kultu Maryjnego. Projekt został zainspirowany średniowiecznym szlakiem pielgrzymkowym Camino de Santiago, prowadzącym do katedry św. Jakuba Apostoła Starszego w Santiago de Compostela. Panoramy wirtualne zostały wykonane w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2014 - 2020, projekt „Szlak Maryjny. Światło ze Wschodu”.

 

Oblicza Małopolski

Projekt ma na celu uwrażliwienie na kulturowe i historyczne bogactwo Polski południowej oraz ukazanie, jak różnorodność kulturowa i religijna przyczyniła się do kształtowania tożsamości tego regionu. Przedstawia różnorodność narodów, kultur i religii w odniesieniu do dawnych o obecnych mieszkańców Małopolski. Dzięki wirtualnym spacerom można odwiedzić miejsca o bogatej przeszłości, począwszy od synagog i kościołów o unikalnej architekturze, po kamienie krzyżowe i chaczkar, które stanowią symbole wielokulturowości i pamięci historycznych wydarzeń.

 

luty 2025

PnWtŚrCzPtSbNd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

tusie2024

Małopolska Jana Pawła II

tusie2024
maryjny2024

Szlak Maryjny

maryjny2024
oblicza2024

Oblicza Małopolski

oblicza2024
santojp2024

Encyklopedia JP2

santojp2024
you tube miniatury75

Dziedzictwo literackie i naukowe Karola Wojtyły

Z inicjatywy Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie i Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, dla uczczenia 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II, powstał projekt krytycznego wydania dzieł literackich Karola Wojtyły. Patronat honorowy nad tą inicjatywą objęli Jego Eminencja kard. Stanisław Dziwisz, ówczesny Metropolita Krakowski, Jego Eminencja kard. Kazimierz Nycz, Metropolita […]

Czytaj więcej
spotkanie 24 maja 202402

Spotkanie inaugurujące prace Zespołu ds. Krytycznego Wydania Dzieł Kaznodziejskich Karola Wojtyły.

W Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie w dniu 24 maja 2024 roku odbyło się spotkanie inaugurujące prace Zespołu ds. Krytycznego Wydania Dzieł Kaznodziejskich Karola Wojtyły. Spotkanie otworzył Jego Magnificencja ks. prof. Robert Tyrała – rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz ks. Sebastian Kozyra, dyrektor Instytut Dialogu Międzykulturowego Krakowie. Ks. prof. […]

Czytaj więcej
ksiazka tygodnia

Książka Tygodnia – Człowiek o wielkiej kulturze

„Człowiek o wielkiej kulturze” to tegoroczna propozycja Wydawnictwa ARSARTI skierowana do dzieci. Książka w bardzo przystępny i niezwykle ciekawy sposób opowiada o Karolu Wojtyle, późniejszym papieżu Janie Pawle II. Opowiada o jego dzieciństwie i dorastaniu, o relacjach z rodziną, przygodach, które przeżywał, o tym dlaczego chciał się uczyć i jakim był kolegą. Wreszcie opowiada o […]

Czytaj więcej