Aktualności

list od papieża Franciszka

„Kartka Wielkanocna do Papieża Franciszka” – podziękowania z Watykanu

Takie miłe podziękowanie dotarło do nas z Watykanu. Papieża Franciszka ucieszyły kartki nadesłane przez dzieci i młodzież w ramach naszego konkursu „Kartka Wielkanocna do Papieża Franciszka”.

Czytaj więcej
Rajd rowerowy zdjęcie

Rajd rowerowy 2024 – Sportowymi śladami Jana Pawła II

W sobotę w Wadowicach organizowaliśmy „Rajd rowerowy 2024 – Sportowymi śladami Jana Pawła II”. Medalistom serdecznie gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia. I krótki filmik z przejazdów:  

Czytaj więcej
rajd 2024

Uwaga! Zmiana terminu!

Szanowni Państwo informujemy, że w związku ze złymi warunkami atmosferycznymi oraz względami bezpieczeństwa uczestników jesteśmy zmuszeni odwołać jutrzejszy Rajd na Groń. Rajd odbędzie się za tydzień we wtorek  28.05.2024r.

Czytaj więcej
wystawa 20 maja 202402

Wystawa w Makowie Podhalańskim

20 maja 2024 r. w Makowskim Centrum Kultury w Makowie Podhalańskim otwarto wystawę w ramach XIV Małopolskich Dni św. Jana Pawła II. Ekspozycja, zrealizowana przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, prezentuje fotografie z okresu życia i pontyfikatu św. Jana Pawła II autorstwa Grzegorza Gałązki oraz z zasobów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Małopolskie […]

Czytaj więcej

Jan Paweł II

santojp22

Interaktywny portal o życiu, twórczości i duchowym dziedzictwie Św. Jana Pawła II – santojp2.pl.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie uruchomił bogatą bazę wiedzy o życiu, twórczości i duchowym dziedzictwie Ojca Świętego Jana Pawła II. Jest to interaktywna encyklopedia wiedzy o Wielkim Polaku.

Czytaj więcej

www.tusiezaczelo.pl

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, pod honorowym patronatem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza zrealizował multimedialny projekt  „Małopolska – tu wszystko się zaczęło”. Jest to interaktywna prezentacja tych miejsc regionu, które w sposób szczególny naznaczył swoją obecnością Karol Wojtyła.

Czytaj więcej

Projekty

Oblicza dialogu

Zapraszamy do realizacji XI edycji projektu edukacyjno – wychowawczego „Oblicza Dialogu. Młody Asyż: Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”. Projekt skierowany jest do starszych uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.
Hasło edycji 2023/2024:Od Wschodu do Zachodu.Rozprzestrzenianie się idei religijnych, filozoficznych, kulturowych i naukowych wzdłuż starożytnych szlaków.
Będziemy gromadzić informacje o tym, jakie idee kultury duchowej i kultury materialnej docierały do Europy dzięki starożytnym podróżnikom i kupcom. Potężna sieć dróg handlowych spełniała rolę pośrednika w upowszechnianiu myśli religijnej, filozoficznej, kulturowej, naukowej i technologicznej. Wiele ośrodków handlowych przekształciło się następnie w ważne ośrodki naukowe oraz centra religijne.

Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia

Idea powstania Projektu zrodziła się w odpowiedzi na przesłanie papieża Jana Pawła II, który podczas ostatniej wizyty w Ojczyźnie apelował, abyśmy „dawali świadectwo miłosierdzia”. Głównym celem Projektu jest tworzenie trwałych podstaw wolontariatu w małopolskich szkołach oraz przygotowanie młodzieży do społecznego działania na rzecz osób potrzebujących i uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby drugiego człowieka. Projekt realizowany jest w roku szkolnym, od września do czerwca, na terenie województwa małopolskiego, w pięciu rejonach: krakowskim, tarnowskim, nowotarskim, nowosądeckim i wadowickim. W przeciągu czternastu lat trwania Projektu wzięło w nim udział ponad 45.000 uczniów wraz z opiekunami.

Małopolski Carolus

– to tytuł przyznawany corocznie uczniom ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa małopolskiego, którzy wzorując się na Osobie św. Jana Pawła II – Człowieka wielu pasji, rozwijają swoje talenty, zainteresowania i pasje.

To małopolskie wyróżnienie otrzymywać będą uczniowie jako nagrodę dla swojej systematycznej pracy nad kształtowaniem charakteru w myśl słów Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.”

Veritatis Splendor

Nagroda Veritatis Splendor przyznawana jest przez Województwo Małopolskie osobom fizycznym lub prawnym, które swoją działalnością przyczyniają się do budowania płaszczyzn porozumienia dla różnych społeczeństw, dla otwartości na treści różnych kultur, na dialog międzyreligijny, na zwalczanie stereotypów, uprzedzeń i wrogości, a także wyróżniają się w służbie drugiemu człowiekowi.

Stanowi nie tylko upamiętnienie wybitnego Małopolanina – Jana Pawła II, którego niepodważalne zasługi w dziedzinie dialogu między kulturami zostały powszechnie docenione, ale także uznanie wyjątkowości historii i tradycji regionu, jakim jest Małopolska oraz podkreślenia jej tożsamości na arenie międzynarodowej. Nagroda została ustanowiona również dla upamiętnienia Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie w 2016 r.

czerwiec 2024

PnWtŚrCzPtSbNd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

you tube miniatury75

Dziedzictwo literackie i naukowe Karola Wojtyły

Z inicjatywy Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie i Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, dla uczczenia 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II, powstał projekt krytycznego wydania dzieł literackich Karola Wojtyły. Patronat honorowy nad tą inicjatywą objęli Jego Eminencja kard. Stanisław Dziwisz, ówczesny Metropolita Krakowski, Jego Eminencja kard. Kazimierz Nycz, Metropolita […]

Czytaj więcej
Trzeci tom Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły - Jana Pawła II.

Ukazał się trzeci tom Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły – Jana Pawła II: Dramaty. Szkice

W księgarniach dostępny jest już trzeci tom Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły – Jana Pawła II: Dramaty. Szkice wydany przez Instytut, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie oraz Wydawnictwo Znak.

Czytaj więcej
kalendraium życia jp2 książki

Książka Tygodnia

Biblioteka Instytutu w swoich zbiorach posiada również liczne wydawnictwa albumowe. Wśród nich na uwagę zasługują kalendaria dokumentujące życie i pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II. KATALOG BIBLIOTEKI  

Czytaj więcej