Nigdy nie zajmuję się tłumami, lecz jedną osobą. Gdybym spojrzała na tłumy, nigdy bym nie zaczęła. W tych słowach zawierała się cała tajemnica wielkości i dokonań Matki Teresy z Kalkuty, która dzięki swojej działalności stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet na świecie.

Nigdy nie zajmuję się tłumami, lecz jedną osobą. Gdybym spojrzała na tłumy, nigdy bym nie zaczęła.

W tych słowach zawierała się cała tajemnica wielkości i dokonań Matki Teresy z Kalkuty, która dzięki swojej działalności stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet na świecie.

18 sierpnia br. w auli Jana Pawła II w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach z udziałem kard. Stanisława Dziwisza oraz ambasadora Republiki Macedonii w Polsce Pana Fatmira Xheladiniego, a także Sióstr ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, miał miejsce uroczysty pokaz dokumentu połączony ze spotkaniem z autorką - Panią Barbarą Lorynowicz.

Dzięki projekcji wyjątkowego filmu „Świat Matki Teresy”, który został zrealizowany w 1996 r. w Kalkucie przez Barbarę Lorynowicz, mogliśmy poznać historię i przesłanie jakie zostawiła dla potomnych "matka najuboższych"

Po emisji filmu, każdy z zaproszonych gości podzielił się swoją prywatną refleksją na temat Matki Teresy. Jego Eminencja ks. kard. Stanisław Dziwisz mówił o swoistej przyjaźni Jana Pawła II z Matką Teresą, a także przypomniał pamiętną wizytę ojca Świętego w jednym z przytułków w Kalkucie, kiedy to Papież osobiście błogosławił bezdomnych i umierających.

Pan Fatmir Xheladini przypomniał związki jakie łączyły Matkę Teresę z Macedonią oraz zwrócił uwagę na coraz bardziej rosnące zainteresowanie osobą i dziełem Matki Teresy nie tylko w jego kraju, lecz również na terenie całych Bałkanów.

Siostry Vesna i Tedeus ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości w niezwykle skromnych słowach opowiedziały o działalności zgromadzenia Misjonarek Miłości w Polsce, jak również o filozofii działania Matki Teresy z Kalkuty.

Pani Barbara Lorynowicz, reżyser filmu opowiedziała o swoich osobistych spotkaniach z Matką Teresą oraz o kulisach powstania filmu.

Wyjątkowość tego dokumentu polega m.in. na tym, że jest to jeden z nielicznych filmów w którym Matka Teresa zgodziła się udzielić wywiadu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że jest to jedno z ostatnich wystąpień przed kamerą Matki Teresy z Kalkuty, która kilkanaście miesięcy po realizacji tego dokumentu zmarła w głównym ośrodku Misjonarek Miłosierdzia w Kalkucie, w dniu 5 września 1997 r.

Kierownikiem artystycznym filmu był Jerzy Hoffman, a autorem zdjęć Jan Paweł Pełech. Oprawę muzyczną stanowiły fragmenty utworów Krzysztofa Pendereckiego.

Barbara Lorynowicz: reżyser, dokumentalista, tłumaczka, dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego i Instytutu Produkcji Filmowej im. Kirowa w Smoleńsku, od 1976 roku współpracuje z reżyserem Jerzym Hoffmanem, który jest kierownikiem artystycznym jej filmów, przez 17 lata pracowała w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

(PK)

Newsletter

Zapisz się
do góry