Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy Karol Wadowice zwyciężył w 3. Turnieju Piłki Nożnej im. Jana Pawła II. Zawody na boiskach PKS Jadwiga zorganizował Instytut Dialogu Międzykulturowego.

- Św. Jan Paweł II przez całe swoje życie był wielkim miłośnikiem sportu i pierwszym zwierzchnikiem Kościoła, który zasiadł na trybunie stadionu jako piłkarski kibic – powiedziała Agata Szuta, Dyrektor Instytutu. - Żaden inny biskup Rzymu nie poświęcił tej dziedzinie tyle uwagi. Poprzez turniej chcemy promować ideę dialogu międzykulturowego, którego głównym przesłaniem są właśnie słowa Jana Pawła II skierowane do sportowców.
Aleksander Kawiorski cieszy się, że w tym roku Instytut zdecydował się na turniej z udziałem parafialnych klubów sportowych. - Dla tych dzieciaków to wielka radość - podkreślił współorganizator turnieju.
W zawodach wzięło udział sześć drużyn. W finale Karol Wadowice pokonał Pobiedr Paszkówka 2:1, zdobywając zwycięską bramkę w ostatniej minucie. Jak podkreśla trener zwycięzców Kamil Homel, oprócz umiejętności sportowych w zespole starają się pielęgnować wartości, takie jak miłość do drugiej osoby, Pana Boga i św. Jana Pawła II.
Puchary i medale ufundowała firma Kraksport.

for. A. Kawiorski

Idea turnieju nawiązuje do zamiłowań Ojca Świętego do piłki nożnej i wartości, jakie niesie ze sobą sport. Głównym przesłaniem turnieju są słowa Jana Pawła II skierowane do sportowców: „Sport ma dziś ogromne znaczenie, ponieważ może sprzyjać upowszechnianiu wśród młodych ważnych wartości, takich jak lojalność, przyjaźń, wspólnota, solidarność". „Sport może (…) wnosić cenny wkład w pokojowe porozumienie między narodami oraz przyczynić się do utrwalania w świecie nowej cywilizacji miłości" (2000).
Pierwsza edycja turnieju odbyła się w 2012 roku i miała charakter ogólnopolski. Rok później turniej stał się imprezą międzynarodową, w której udział wzięły młodzieżowe drużyny piłkarskie z całej Europy. Turniej jest wydarzeniem o wymiarze edukacyjnym i kulturowym. To forma integracji klubów sportowych z różnych środowisk oraz wymiana doświadczeń szkoleniowo-wychowawczych.

Źródło: fra3.pl

fot. E.Sierosławska

 

Newsletter

Zapisz się
do góry