Wczoraj, 4 października 2018 r. o godz. 12.00 w siedzibie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbył się wernisaż ekspozycji zrealizowanej przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Swoją obecnością zaszczycili nas patroni honorowi tego przedsięwzięcia: Pan Marszałek Sejmu RP, p. Marek Kuchciński oraz Jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.

Panu Marszałkowi serdecznie dziękujemy za możliwość prezentacji wystawy w tak szacownym miejscu, za słowo, skierowane do zebranych Państwa: Ministrów, Posłów, Senatorów, Gości, licznie zgromadzonych przedstawicieli świata mediów.

Dziękujemy za obecność i przemówienie Jego Ekscelencji Metropolity Krakowskiego, Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Odwołanie się do słów Jana Pawła II wypowiedzianych w Polskim Parlamencie, 11 czerwca 1999 roku było wspaniałym wprowadzeniem do odbioru wystawy.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się gablota wypełniona pamiątkami (z zasobów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie) - rzeczami osobistymi kardynała Karola Wojtyły, które pozostawił na biurku przed wyjazdem na październikowe konklawe 1978 roku. Ukłony dla Dyrekcji Archiwum oraz obecnej z nami s. Karoli Zaborskiej.

Dziękujemy za przybycie panu Grzegorzowi Gałązce, autorowi pięknych, inspirujących zdjęć oddających posługę Ojca Świętego – Jego wielki Pontyfikat, Jego Osobowość.

Dziękujemy, za wszystkie słowa uznania i gratulacji.

Autorka wystawy słowo podziękowania kieruje do kolegi Pawła Kuliga za opracowanie materiałów archiwalnych, opracowanie graficzne wystawy i katalogu.

Dominika Jamrozy

Polecamy lekturę relacji zamieszczonych, m.in. na:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=54C217890CCD3A5EC125831C0049D4DC

https://diecezja.pl/aktualnosci/wernisaz-wystawy-w-sejmie-rp-i-odnowil-oblicze-ziemi/

https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/sets/72157702046235855

http://franciszkanska3.pl/aktualnosci/wystawa-i-odnowil-oblicze-ziemi-otwarta-w-sejmie

 

Newsletter

Zapisz się
do góry