To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona, zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu.

Jan Paweł II

Zapraszamy do trzynastej propozycji materiałów dydaktycznych online.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II. W związku z tym zachęcamy, tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.

Zainaugurujemy dziś nowy cykl dla najmłodszych "Święci od A do Z". Kolejne jego części będziemy dodawać do naszych materiałów dydaktycznych dwa razy w tygodniu. 

W związku z tym, dzisiejszym tematem przewodnim będą - Święci.

Dla najmłodszych na początek krzyżówka 

Krzyżówka do pobrania i wydrukowania TUTAJ

krzyzowka swieci dla dzieci


Klucz do krzyżówki do pobrania TUTAJ


"Święci od A do Z"

A jak … ANDRZEJ

Andrzej BobolaJan Paweł II o św. Andrzeju Boboli:
"W roku 1938 byłem naocznym świadkiem powrotu męczennika do Ojczyzny. Albowiem jego trumna, jego relikwie wracały do Polski poprzez różne miasta, między innymi Kraków, zanim dotarły do Warszawy. I pamięć tego spotkania ze świętym męczennikiem pozostaje dla mnie niezatarta."

A czy Ty znasz św. Andrzeja Bobolę?
Św. Andrzej Bobola jest jednym z głównych patronów Polski. Pochodził z okolic Sanoka, wywodził się z bogatego rodu i uczył się w szkole jezuitów. Tam właśnie objawiły się jego nadzwyczajne talenty oratorskie, oznacza to, że Andrzej Bobola był świetnym mówcą. Wszyscy chcieli go słuchać! Wstąpił więc do zakonu kaznodziejskiego jezuitów i zasłynął z działalności misyjnej na Polesiu, nawracając tamtejszą ludność wierzącą w zabobony i przesądy. Nazywano go „łowcą dusz” bo jego kazania przyciągały rzesze ludzi, także wyznawców prawosławia. Kiedy w 1657 roku na Ukrainie wybuchło Powstanie Chmielnickiego, w Pińsku gdzie przebywał zrobiło się bardzo niebezpiecznie. O. Bobola wyjechał z miasta ale kozacy dogonili go i zapytali czy jest księdzem. O. Bobola potwierdził, i radził im się nawrócić. Wówczas rozwścieczeni kozacy zgotowali mu okrutną śmierć męczeńską.

Pochowano go w takim pośpiechu, że przez wiele lat nikt nie znał miejsca jego pochówku. Aż któregoś dnia O. Andrzej …sam je wskazał. Komu? – Rektorowi Kolegium Jezuickiego w Pińsku. Kiedy? 45 lat po swojej śmierci! Jak? – We śnie…

Opr. Dorota Boczkowska

Bibliografia:
Ewa Skarżyńska „Co się w niebie święci, czyli skąd się biorą święci”
https://pl.aleteia.org/2018/05/16/sw-andrzej-bobola-tak-okrutnego-meczenstwa-w-historii-kosciola-nie-zanotowano-wszyscy-swietni/


 

Dla starszych uczniów przygotowalismy krzyżówkę

Krzyżówka do pobrania i wydrukowania TUTAJ

krzyzowka 12 swieci


Klucz do krzyżówki do pobrania TUTAJ

 

Zapraszamy również do oglądnięcia ciekawych wywiadów z cyklu "Tak, ja też chcę być święty". Postanowiliśmy w nich zapytać osobistości świata mediów, kultury, polityki, nauki o znaczenie świętości w ich życiu i czy widzą się w takiej roli. Możecie rozpocząć od rozmowy z Jaśkiem Melą:

 

Newsletter

Zapisz się
do góry