Zapraszamy Was w międzykulturową podróż po świecie, której celem będzie poznanie ludzi w różnych krajach i na różnych kontynentach: ich kulturę, tradycję i obyczaje. Dziś wybierzemy się w podróż z Janem Pawłem II.

 

Słowacja 30 czerwca – 3 lipca 1995.
66. podróż apostolska Jana Pawła II

Była to druga pielgrzymka Ojca Świętego do tego kraju. W czasie jej trwania papież kanonizował trzech świętych męczenników koszyckich. 3 lipca w Lewoczy Ojciec Święty odprawił Mszę Świętą w Sanktuarium Maryjnym. W tej wyjątkowej uroczystości wzięło udział około sześćset pięćdziesiąt tysięcy pielgrzymów nie tylko ze Słowacji, ale również z Polski, Ukrainy, Czech, Węgier i Rumunii.

Sanktuarium Nawiedzenia NMP wznosi się na wzgórzu nad miastem. To świątynia wybudowana w stylu neogotyckim o strzelistej wieży. Obok, poniżej, stoi dom rekolekcyjny, a w tyle greckokatolicka drewniana kaplica wzniesiona w 1847 roku. Do Sanktuarium wiedzie z Lewoczy prosta stroma wysadzana drzewami droga. Idących prowadzą kapliczki pasyjne opatrzone datą 1869 rok. Ta lipowa aleja z okazji wizyty papieskiej została nazwana Aleją Jana Pawła II. Wśród rozległych błoń stoi krzyż. Upamiętnia on miejsce, w którym Jan Paweł II odprawił Mszę świętą. Słynąca łaskami figura Matki Bożej znajduje się w ołtarzu głównym, który podobnie jak boczne jest neogotycki. Ołtarz powstał w 1922 roku z fundacji bp. Jana Wojtaszaka. Madonna przedstawiona w cudownej figurze stoi odziana w strój królewski, trzymając w prawej dłoni berło. W otoczeniu ołtarza umieszczono liczne wota i tabliczki wotywne. Te, które pochodzą z czasów komunistycznych, są anonimowe.

Sanktuarium Nawiedzenia NMP na Górze Mariackiej w Lewoczy ma swój początek w 1247 roku. Zbudowano wtedy pierwszy niewielki kościółek pw. Nawiedzenia Matki Bożej. Być może powstał on jako dziękczynne wotum mieszkańców Lewoczy i okolicznych osad, którzy ocaleli podczas najazdu Tatarów w 1241 roku. W 1311 roku w Lewoczy osiedli franciszkanie, którzy otoczyli kościółek swoją opieką i rozwinęli kult Maryjny. Lewocza przyjmowała coraz więcej pielgrzymów — nie tylko z terenu Spisza, ale także z innych rejonów dzisiejszej Słowacji, Węgier oraz z południowej Polski. W związku z tym w 1470 roku kościół został powiększony i przebudowany. W tym czasie umieszczono w nim gotycką rzeźbę Madonny Niepokalanej, która prawdopodobnie zastąpiła zniszczony pierwotny wizerunek. Podczas reformacji wierni nadal przybywali na Górę Mariacką, pomimo zakazu ówczesnych władz. W okresie odnowy potrydenckiej nastąpiło wyraźne ożywienie kultu Matki Bożej, którą zaczęto czcić jako patronkę trwających w wierze. W 1673 roku Stolica Apostolska przyznała świątyni liczne odpusty, co spowodowało kolejny wzrost liczby pielgrzymów. Kościół wielokrotnie przebudowywano i powiększano. W 1698 roku na jego miejscu została wzniesiona druga świątynia, a w 1819 roku trzecia. Budowa obecnego kościoła odbywała się w latach 1906-1914. Posiada on wielki ołtarz główny wewnątrz. To w nim znalazła swoje obecne miejsce cudowna figura Najświętszej Maryi Panny w złocistych szatach. W 2005 roku bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przyjęto do grupy dwudziestu najważniejszych europejskich sanktuariów. 28 lutego 2009 roku Stolica Apostolska specjalnym dekretem afiliowała Bazylikę w Lewoczy do papieskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie.

Newsletter

Zapisz się
do góry