Bóg nie wątpi o człowieku. A więc i my, chrześcijanie, nie możemy zwątpić o człowieku, wiemy bowiem, że człowiek jest zawsze większy niż jego błędy i występki.

Jan Paweł II

Pieszy Rajd na Groń św. Jana Pawła II stał się coroczną, majową tradycją Instytutu Dialogu Międzykulturowego oraz małopolskich szkół. Niestety, w związku z panującą pandemią oraz funkcjonującymi obostrzeniami zmuszeni byliśmy odwołać tegoroczną wspólną wyprawę. Zachęcamy jednak, do indywidualnych wędrówek w gronie rodziny, przyjaciół bądź samodzielnie. Dla wszystkich zainteresowanych osób przygotowaliśmy specjalną mapkę oraz opisy, które ułatwią planowanie trasy i przebiegu wycieczki.

Beskid Mały jest piękny podczas jesieni - tym bardziej zachęcamy do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Zapraszamy do przesyłania relacji z wycieczek - chętnie je opublikujemy!

Zdjęcia / filmy oraz relacje wraz z wypełnioną i podpisaną zgodą na wykorzystanie zdjęć/wizerunku (do pobrania i wydrukowania TUTAJ) proszę przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kliknij TUTAJ żeby otworzyć mapę w większym rozmiarze 

mapa gron jp2 600

 


Leskowiec (922 m n. p. m.) i Groń Jana Pawła II (890 m n. p. m.) to dwa sąsiadujące ze sobą szczyty we wschodniej części Beskidu Małego, w Paśmie Łamanej Skały, oddzielone od siebie Przełęczą Midowicza.

Leskowiec jest najwyższym szczytem Beskidu Małego. Kiedyś był miejscem wypasu owiec, po których na szczycie pozostała obszerna polana, z której przy dobrej pogodzie można zobaczyć Tatry.

Groń początkowo nazywany był Jaworzyną. Nazwę góry zmieniono w 1981 roku aby uczcić Papieża Polaka. Na Groniu zlokalizowane jest schronisko PTTK Leskowiec oraz Kaplica p.w. Matki Bożej Królowej Gór.

Jan Paweł II w latach swego dzieciństwa i młodości w ramach wycieczek szkolnych wiele razy bywał na szczycie Leskowca i Jaworzyny. Później wracał tam wielokrotnie jako ksiądz i biskup. Latem pokonywał szlak piechotą, natomiast zimą jeździł na nartach. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w roku 1970, po mszy, odprawionej z okazji 25-lecia kapłaństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W 1993 roku w jadalni schroniska na Groniu odsłonięto tablicę dla upamiętnienia wizyt przyszłego papieża na szczycie. Z kolei w 1995 roku powstała tutaj Kaplica p.w. Matki Bożej Królowej Gór jako dar turystów dla Ojca Świętego Jana Pawła II. Wspomniana tablica została wtedy przeniesiona do kaplicy. W kaplicy znajduje się również fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 roku.

Na Groniu znajdują się także: tablica pamiątkowa upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność” zainstalowana w 2005 roku oraz Kamień Katyński upamiętniający oficerów zamordowanych w 1940 roku w Katyniu i ofiary Katastrofy Smoleńskiej, odsłonięty w 2010 roku.

W górskim sanktuarium p.w. Matki Bożej Królowej Gór na Groniu Jana Pawła II odprawiane są okolicznościowe msze święte.

Newsletter

Zapisz się
do góry