Pierwszą i podstawową komórką ekologii ludzkiej jest rodzina, w której człowiek otrzymuje pierwsze i decydujące wyobrażenia związane z prawdą i dobrem, uczy się, co znaczy kochać i być kochanym, a więc co konkretnie znaczy by osobą.

Jan Paweł II

Dziś przypada 42. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Pamiętne konklawe - zgodnie z Konstytucją Apostolską „Romano Pontifici eligendo” - rozpoczęło się 14 października 1978 roku z udziałem 111 elektorów z 49 państw świata. 16 października 1978 roku około godziny 17:15 polski kardynał - Karol Wojtyła wybrany został biskupem Rzymu i 264 następcą Świętego Piotra. W ósmym głosowaniu otrzymał 99 głosów. Przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym papieżem spoza Włoch od roku 1522.

Czy Kardynał Karol Wojtyła kiedykolwiek przeczuwał, że zostanie następcą Świętego Piotra? Jak wyglądały te ostatnie dni i tygodnie przed pamiętnym dla Polaków konklawe?

Prof. Wanda Półtawska, wieloletnia przyjaciółka Jana Pawła II opisuje ten czas w „Rekolekcjach Beskidzkich” będących zapisem Jej wspomnień i prywatnej korespondencji z Karolem Wojtyłą – księdzem, biskupem, kardynałem, a w końcu papieżem – Janem Pawłem II.

Karol Wojtyła często spędzał wakacje z rodziną Półtawskich, nawet wówczas gdy był już kardynałem. Ich wielka przyjaźń trwała aż do końca - Prof. Wanda Półtawska obecna była przy śmierci Jana Pawła II. Mówili o sobie Siostra – Brat.

Tak było i tym razem, latem 1978 roku. Półtawscy spędzali z Kardynałem Wojtyłą wakacje nad Wisłokiem. W „Rekolekcjach Beskidzkich” prof. Wanda Półtawska pisze : „…te wakacje w sierpniu 1978 roku zostały przerwane. W niedzielę, szóstego rano powiedział przy śniadaniu: Nigdy mi się nic nie śni, a dziś śnił mi się Ojciec Święty Paweł VI, że kiwał na mnie.”

Jeszcze tego samego dnia doszła ich wieść o śmierci Ojca świętego: „Basia usłyszała w radiu o śmierci papieża Pawła VI, a mnie ścisnęło się serce, od jakiegoś czasu miałam to przekonanie, poczucie, że stąd odejdzie. Z lasu odjechał ósmego sierpnia, a my jeszcze parę dni zostaliśmy…”

Karol Wojtyła odleciał na konklawe do Rzymu 11 sierpnia 1978 roku. Ale powrócił jeszcze do Polski, na krótko. 26 sierpnia tegoż roku następcą Pawła VI został kardynał Albino Luciani, który przybrał imię Jan Paweł I. Jego pontyfikat trwał 33 dni…

„Z Rzymu, z tego pierwszego konklawe, wrócił 5 IX – i nastąpiły tygodnie bardzo intensywnej pracy…” – pisze w „Rekolekcjach” prof. Półtawska – „… podróże, zebrania, w tempie jeszcze szybszym niż zwykle. Wiadomość o śmierci Jana Pawła I była dla wszystkich zaskoczeniem, a On powiedział do mnie: Myślałem, że mam więcej czasu….

Czy Kardynał Karol Wojtyła przeczuwał że zostanie następcą Jana Pawła I?

„Gdy odjeżdżał ten drugi raz i żegnaliśmy się, zapytałam: Jakie imię weźmiesz jako papież? Andrzej, mój mąż, spokojnie odpowiedział: Jak to jakie, Jan Paweł II, przecież to logiczne. On nie odpowiedział.”

Ale tak się właśnie stało. Został papieżem. I przybrał imię Jan Paweł II.

W Krakowie ludzie szaleli. Bił Zygmunt – jakby chciał przemówić słowami niezwykłego, wieszczego wiersza Juliusza Słowackiego z 1848 roku:

„Pośród niesnasek Pan Bóg uderza w ogromny dzwon,
dla słowiańskiego oto papieża otworzył tron…”

Polak, papież Jan Paweł II sprawował swój urząd 27 lat. Podczas swojej 27-letniej posługi Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich, 43 listy apostolskie. Odbył łącznie 104 zagraniczne podróże odwiedzając wszystkie zamieszkałe kontynenty; 130 krajów, w tym niektóre kilkakrotnie. Swoją Ojczyznę odwiedził aż 9 razy, ostatni raz w 2002 roku. Jest trzecim na liście papieży o najdłuższym pontyfikacie. Jan Paweł II został wyniesiony do chwały ołtarzy 1 maja 2011 roku, a jego kanonizacja miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku.

 

Źródło:
Wanda Półtawska „Beskidzkie Rekolekcje”, Edycja Świętego Pawła, 2008

 

Oprac. Dorota Boczkowska 

 

1

2small

3

 

Newsletter

Zapisz się
do góry