W dzisiejszym szczególnym dniu - rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotował specjalną pozycję - nowość w naszej ofercie. Zapraszamy do wysłuchania Podcastu Wspomnienie Haliny Kwiatkowskiej o przyjaźni z wielkim kolegą Karolem Wojtyłą, w którym poznacie historię pięknej przyjaźni dwóch wyjątkowych osób. 

Przez ponad siedem dekad Halinę Królikiewicz-Kwiatkowską z Karolem Wojtyłą - Janem Pawłem II łączyły więzy przyjaźni. Wspólnie występowali w gimnazjalnych przedstawieniach w Wadowicach, w „Antygonie” Sofoklesa, w „Balladynie” i w „Ślubach panieńskich” A. Fredry. Po maturze rozpoczęli studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, przerwała je II wojna światowa.

W 1941 roku zaangażowali się w działalność konspiracyjnego Teatru Słowa dra Mieczysława Kotlarczyka, w którym z Danutą Michałowską i Krystyną Dębowską prezentowali zakazane wówczas „polskie słowo”, m.in. „Króla Ducha” , „Beniowskiego”, „Samuela Zborowskiego” J. Słowackiego, „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. Halina Kwiatkowska z Teatrem Rapsodycznym związana była jeszcze przez dwa powojenne sezony.

Wybitna aktorka, przez lata związana ze Starym Teatrem, gdzie pracowała z plejadą najwybitniejszych polskich reżyserów. Współzałożycielka kabaretu „Jama Michalika”, autorka kilkunastu książek (m.in. „Wielki kolega”) oraz sztuk teatralnych. Wspaniała profesor, pedagog - przez 40 lat wykładała w PWST im. L. Solskiego. Z biskupem i metropolitą krakowskim, kardynałem Wojtyłą spotykała się, m.in. podczas tzw. opłatków z ludźmi sztuki w krakowskiej Kurii. Do Watykanu i do Castel Gandolfo jeździła na organizowane u Jana Pawła II zjazdy maturzystów z wadowickich gimnazjów.

Układ części:
Część I: Dzieciństwo i młodość w Wadowicach oraz studia polonistyczne w Krakowie
Część II: Czas okupacji, zaangażowanie w działalność Teatru Słowa Mieczysława Kotlarczyka
Część III: Lata powojenne
Część IV: „Fortepian Chopina” Cypriana Kamila Norwida
Część V: „Inwokacja” z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza

Jako ilustrację muzyczną wykorzystano dwa fragmenty z utworu Fryderyka Chopina „KONCERT NR 1 E-MOLL OP. 11 - NA FORTEPIAN I ORKIESTRĘ” w wykonaniu Adolfa Dreschera oraz Royal Danish Symphony Orchestra.

 

 

 

 

 

 

Newsletter

Zapisz się
do góry