Pierwszą i podstawową komórką ekologii ludzkiej jest rodzina, w której człowiek otrzymuje pierwsze i decydujące wyobrażenia związane z prawdą i dobrem, uczy się, co znaczy kochać i być kochanym, a więc co konkretnie znaczy by osobą.

Jan Paweł II

W roku 2020, który ogłoszony został "Rokiem Jana Pawła II", obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Specjalnie z tych okazji Instytut Dialogu Międzykulturowego przygotował materiały wspomnieniowe związane z życiem, działalnością i najważniejszymi aspektami papieskiego nauczania. 

 

Projekt Jestem z Wami: w stulecie urodzin Ojca Św. Jana Pawła II został zrealizowany dzięki wsparciu z programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”.

 

Elementy projektu:

1. Sześć wystaw tematycznych, stanowiących dokumentację fotograficzną życia Ojca Świętego: głowy Kościoła katolickiego, filozofa, humanisty, poety, męża stanu. Zdjęcia i dokumenty dotyczą wszystkich etapów biografii Karola Wojtyły/Jana Pawła II. Warto przyjrzeć się uchwyconym przez fotografów momentom biogramu i epokowych wydarzeń, a także poszukać w nich inspiracji dla siebie.

2. Wystawy uzupełnione są o głos przewodnika oraz o film z tłumaczeniem w PJM.

3. Unikatowa animacja filmowa stworzona w oparciu o mozaiki Ojca Marko Rupnika, jezuickiego artysty światowej sławy. Jego dzieła nawiązują do sztuki wschodniej i zdobią m.in. sanktuaria w Watykanie, w Lourdes, w Fatimie i w San Giovanni Rotondo. Mozaiki pokazane w filmie pochodzą z Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie. Opowiadają o duchowym życiu i nauczaniu Ojca Świętego. Animacja łączy w sobie ożywione obrazy Ojca Marko oraz fragmenty tekstów biblijnych i wypowiedzi papieskie. Pokazuje dzieje ludzkości od biblijnego stworzenia świata poprzez przymierze z Bogiem, zbawienie człowieka aż po wstąpienie do Złotej Jerozolimy.
Oryginalne mozaiki Ojca Marko Rupnika obejrzeć można w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II na „Białych Morzach” w Krakowie.
Film uzupełniony jest o napisy.

4. Zaktualizowane i uzupełnione o nowe funkcje spacery wirtualne poświęcone Ojcu Świętemu, na które składają się miejsca związane z Jego biografią, rodziną, pasjami, powołaniem i pielgrzymkami. Dzięki panoramom można wejść do każdego obiektu i obejrzeć wewnątrz wszystkie szczegóły. Współczesne fotografie uzupełnione są zdjęciami archiwalnymi. Każda panorama posiada opis tekstowy z informacjami na temat oglądanego miejsca. Swoją wiedzę sprawdzić można w specjalnym quizie tematycznym.
Spacery wirtualne uzupełnione są o udogodnienia dla osób słabowidzących.

Zapraszamy do obejrzenia !

jestem z wami

 

Newsletter

Zapisz się
do góry