Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże, owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

Jan Paweł II

Zapraszamy do czterdziestej drugiej propozycji materiałów dydaktycznych online. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II.

W związku z tym zachęcamy, w tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.

Dziś mamy dla Was krzyżówkę

Do pobrania i wydrukowania TUTAJ

rodzinne grono

Klucz do pobrania i wydrukowania TUTAJ


Święci od A do Z

N jak … NATALIA

nataliaJan Paweł II o św. męczennikach:
(...) Męczennicy bowiem głoszą tę Ewangelię i dają jej świadectwo swym życiem aż do przelania krwi, ponieważ są pewni, że nie mogą żyć bez Chrystusa, i gotowi są umrzeć dla Niego w przekonaniu, że Jezus jest Panem i Zbawicielem człowieka, a zatem jedynie w Nim człowiek znajduje prawdziwą pełnię życia. (...)
A czy Ty znasz św. Natalię z Kordoby, męczennicę za wiarę?

Natalia urodziła się w Hiszpanii, w pięknej Andaluzji, a jeszcze dokładniej - w Kordobie. Hiszpania była wówczas pod panowaniem Arabów, a Kordoba stolicą państwa muzułmańskiego. Na fundamentach chrześcijańskich świątyń wznosiły się potężne, bogato zdobione meczety. Natalia była chrześcijanką, tak jak jej matka i mąż, i jak większość ówczesnych chrześcijan wyznawali swoją wiarę w ukryciu w obawie przed prześladowaniami. Islam był wówczas jedyną dozwoloną religią i ze strony muzułmanów groziły chrześcijanom represje, a nawet śmierć. Jednak pewnego razu wydarzyło się coś co radykalnie zmieniło życie Natalii i jej męża Aureliusza. Aureliusz przebywając w mieście był świadkiem sceny, w której biczowany chrześcijanin odważnie i głośno przyznawał się do Chrystusa. Ta scena wstrząsnęła Aureliuszem i wkrótce razem z żoną zaczęli odważnie głosić Ewangelię na ulicach miasta. Do Natalii i Aureliusza przyłączyli się; Feliks, krewny Aureliusza i jego żona, a także pewien mnich pochodzący z klasztoru św. Sabasa w Jerozolimie.
Jak myślisz, czym to się dla nich skończyło? Więzieniem, a w konsekwencji śmiercią męczeńską! Jakiej trzeba było odwagi by swą jedyną córkę oddać na wychowanie do krewnych, a samemu wydać się na śmierć za wiarę? To dzięki takim ludziom jak Natalia i jej mąż Aureliusz, słynny meczet La Mezquita w Hiszpanii, jest obecnie katedrą rzymskokatolicką!
Wspomnienie liturgiczne Natalii z Kordoby i jej męża Aureliusza obchodzone jest w dniu 27 lipca. Święta jest uznawana za patronkę ludzi nawróconych oraz męczenników zamordowanych za wiarę.

 

Oprac. Dorota Boczkowska


Bibliografia:
Ewa Skarżyńska „Co się w niebie święci, czyli skąd się biorą święci”
http://www.nauczaniejp2.pl (Ecclesia in Europa, 10)
http://nasipatroni.pl/sw-natalia-z-kordoby/

 


 

Zapraszamy na osiemnasty odcinek katechez Moviewam, który wygłosi ks. Łukasz Piórkowski. Temat dzisiejszego odcinka "Przebaczenie"

Newsletter

Zapisz się
do góry