Zapraszamy do czterdziestej piątej propozycji materiałów dydaktycznych online. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II.

W związku z tym zachęcamy, w tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.

 

Dziś dla najmłodszych mamy krzyżówkę.

Do pobrania i wydrukowania TUTAJ

krzyzowka zwierzeta

 

Klucz do pobrania i wydrukowania TUTAJ


Święci od A do Z

O jak ... OLAF

św. OlafPlac przed nową katedrą katolicką pw. św. Olafa w Trondheim w Norwegii nosi imię Jana Pawła II na pamiątkę jego wizyty w katedrze trondheimskiej w 1989 r. gdzie modlił się przed wizerunkiem... jasnogórskiej Pani! Tak! W tejże katedrze w głównym ołtarzu, trochę z boku, znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej!
Tablica upamiętniająca wizytę papieża Polaka w katedrze w Trondheim wmurowana jest w ścianę dzwonnicy nowej świątyni.
Podczas pielgrzymki do krajów skandynawskich papież Polak odwiedził również katedrę św. Olafa, patrona Norwegii, w Oslo. Katedra ta do dziś posiada tron biskupi na którym siedział papież Jan Paweł II w 1989 roku.

A czy Ty znasz św. Olafa?

Olaf Haraldson żył na przełomie I i II wieku naszej ery. Był ... wikingiem! Wówczas jego kraj – Norwegia, był pod panowaniem Danii i Szwecji. Wikingowie byli niezwykle odważni ale także okrutni i waleczni, i ciągle ruszali na morskie podboje. W trakcie jednej z morskich wypraw, która miała miejsce podczas srogiej zimy, znalazł Olaf schronienie w zamku króla Ryszarda II, chrześcijanina. Przebywając w jego gościnnych progach, Olaf chłonął arcyciekawe opowieści króla o Karolu Wielkim aż sam zapragnął zostać królem, i to nie byle jakim! Zapragnął zostać władcą który przywróciłby wolność i niezależność swojej Ojczyźnie. A że był wikingiem zabrał się do tego na ostro. Uprowadził duńskiego króla zasiadającego na norweskim tronie i postawił mu ultimatum: życie albo tron! Propozycja była raczej nie do odrzucenia; król ocalił swoje życie ale stracił norweski tron, na którym zasiadł Olaf. I znowu Olaf zadziałał bez zwłoki. Zaraz na początku swoich rządów zaczął niszczyć pogaństwo. Sprowadzał zewsząd kapłanów i zakonników, wybudował wiele kościołów. Wprowadził zwyczaje i ustawodawstwo chrześcijańskie. Jednak w tym wszystkim także srogo przesadził – chcąc by Norwegia stała się chrześcijańska stosował zgoła niechrześcijańskie metody: przemoc i tortury, a nawet śmierć wobec tych, którzy nie chcieli się natychmiast przystosować. To musiało się skończyć źle. I pewnego dnia, kiedy do wybrzeży Norwegii przybił ze swą zbrojną flotą władca Anglii i Danii Kanut Wielki, Olaf został zdradzony przez swoich i by ocalić życie musiał ratować się ucieczką. Na wygnaniu przemyślał wiele spraw i zrozumiał, że nie tędy droga do chrześcijańskiej Norwegii. Zawierzył więc siebie i swoją Ojczyznę Bogu i ruszył by walczyć z Kanutem. Bił się do końca z garstką wiernych rycerzy. Zginął w bitwie w Stiklestad pod Nidaros 29 lipca 1030 roku. Poległ, ale jako bohater. Wkrótce po jego śmierci kraj zaczął się jednoczyć w prawdziwie chrześcijańskim duchu. W miejscu jego śmierci wystawiono wpierw kaplicę, a potem kamienny kościół pod jego wezwaniem. Także w Nidaros (dzisiejsze Trondheim) wybudowano ku czci Olafa katedrę. Przy jego grobie działo się wiele cudów, wierni zaczęli doznawać szczególnych łask. Na ich skutek biskup Grimkel w 1031 roku ogłosił św. Olafa męczennikiem. Do roku 1532 grób św. Olafa był narodowym sanktuarium. Także w Anglii i Szwecji stawiano kościoły ku jego czci. Olaf odbierał cześć nie tylko jako pierwszy król chrześcijański w Norwegii, ale również jako pierwszy prawodawca tego kraju. Św. Olaf w ikonografii przedstawiany jest jako władca siedzący na tronie z Ewangelią - jako kodeksem chrześcijanina - w ręku.

 

Oprac. Dorota Boczkowska

Bibliografia:
Ewa Skarżyńska „Co się w niebie święci, czyli skąd się biorą święci”
http://www.sanktuarium-pniewy.pl/aktualnosci/swiety-olaf-patron-domu-macierzystego/
https://misyjne.pl/w-norwegii-powstanie-plac-imienia-jana-pawla-ii/
https://www.niedziela.pl/artykul/51139/nd/Sladami-sw-Olafa---patrona-Norwegii---do


Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek katechez Moviewam, który wygłosi ks. Łukasz Piórkowski. Temat dzisiejszego odcinka "Uśmiech".

 

Newsletter

Zapisz się
do góry