Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego prawdziwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostatecznie przeznaczenie.

Jan Paweł II

12 czerwca 2017 r. w Kinie Kijów.Centrum odbyło się wyjątkowe spotkanie otwierające projekt Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie pod nazwą „Jan Paweł II i Brat Albert – apostołowie naszych czasów. VII Małopolskie Dni Św. Jana Pawła II”.

Sala kinowa przy al. Krasińskiego 34 w Krakowie wypełniła się niemal po brzegi, niczym na premierze prasowej wchodzącego na ekrany kin filmu, a przypomnijmy premiera obrazu Brat naszego Boga w reżyserii Krzysztofa Zanussiego odbyła się w czerwcu 1997 roku, dwadzieścia lat temu.

W spotkaniu poprzedzającym projekcję filmu (zrealizowanego na kanwie dramatu Karola Wojtyły) udział wzięli: znakomita aktorka, p. Grażyna Szapołowska, w filmie kreująca rolę Pani Heleny (Modrzejewskiej), twórca światowej rangi, współautor scenariusza i reżyser obrazu p. Krzysztof Zanussi oraz znani - głównie ze scen Krakowa i Warszawy - aktorzy: panowie Andrzej Róg (w filmie zagrał Żebraka) i Andrzej Deskur (młody Adam Chmielowski).

Na widowni zasiadły setki odbiorców – począwszy od uczniów gimnazjów krakowskich po młodzież 50 i 60 + - spotkanie miało również charakter międzypokoleniowy. Do Kina Kijów.Centrum przybyli także miłośnicy dobrego filmu z Oświęcimia i z Lubnia oraz osoby z dysunkcją słuchu (rozmowa oraz dialogi filmu zostały przetłumaczone na język migowy przez panią tłumacz Agnieszkę Madejczyk).

Instytut projektem „Jan Paweł II i Brat Albert – apostołowie naszych czasów. VII Małopolskie Dni Św. Jana Pawła II” wpisuje się w wydarzenia organizowane w Polsce w ramach obchodzonego aktualnie Roku Świętego Brata Alberta. Przedsięwzięcie obejmuje szereg wydarzeń (m.in. realizowaną we współpracy z Wydawnictwem Biały Kruk i Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie wystawę, koncerty z udziałem znanych artystów sceny polskiej, także w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, spacery z przewodnikiem Śladami Jana Pawła II i Brata Alberta i wiele in.), które odbywać się będą - od czerwca do listopada 2017 roku - w stolicy Małopolski oraz m.in. w Oświęcimiu, Chrzanowie, Myślenicach i w Lubniu.

Projekt „Jan Paweł II i Brat Albert – apostołowie naszych czasów. VII Małopolskie Dni Św. Jana Pawła II” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”

Współorganizator Wydarzenia: Kino Kijów.Centrum

Patronat medialny: Tygodnik Gość Niedzielny, Radio Plus, Portal Franciszkańska 3

Opr. Dominika Jamrozy (prowadząca spotkanie, koordynator Sceny Papieskiej IDMJP2,)

Fot. Stanisław Proszek, Katarzyna Twardosz

Newsletter

Zapisz się
do góry