Bóg nie wątpi o człowieku. A więc i my, chrześcijanie, nie możemy zwątpić o człowieku, wiemy bowiem, że człowiek jest zawsze większy niż jego błędy i występki.

Jan Paweł II

Zakończyliśmy realizację propozycji kulturalnych na terenie Gminy Oświęcim, należącej do grona współorganizatorów projektu „Jan Paweł II i Brat Albert – apostołowie naszych czasów. VII Małopolskie Dni Św. Jana Pawła II”.

Piątkowe popołudnie, 23 czerwca 2017, na długo pozostanie w naszej pamięci. Ponad godzinny recital zauroczył nas interpretacją znakomitej polskiej piosenki z repertuaru Alicji Majewskiej, z którą na scenie Domu Ludowego w Grojcu wystąpił kompozytor Włodzimierz Korcz oraz kwartet smyczkowy Warsaw Opera Quartet.

W pierwszej połowie lipca, w Centrum św. Maksymiliana, w przestrzeni gościnnego Klasztoru Franciszkanów w Harmężach, w wyjątkowym i niezwykle urokliwym miejscu, prezentowana była po raz pierwszy wystawa pt. „Jan Paweł II i Brat Albert – apostołowie naszych czasów” - ekspozycja zrealizowana we współpracy z Wydawnictwem Biały Kruk oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.IMG 1310

Wystawa nawiązuje do dorobku i ważnych faktów z biografii świętych Brata Alberta oraz Jana Pawła II, które łączą te dwa życiorysy, inspirują…

Wiemy kim był Adam Chmielowski. Znanym artystą, twórcą poruszających obrazów, bywalcem salonów Warszawy i Krakowa, przyjacielem ludzi sztuki, który w pewnym momencie swojego życia porzucił blichtr, sławę, swoją twórczość malarską. 25 sierpnia 1887 roku w krakowskim kościele Ojców Kapucynów założył szary habit przyjmując imię Brat Albert. Bliska była mu Reguła św. Franciszka z Asyżu, na niej oparł założone przez siebie Zgromadzenia Braci i Sióstr Posługujących Ubogim. 

Wybór miejsca pierwszej prezentacji wystawy - na terenie należącym do oo. Franciszkanów – nie był przypadkowy…

Osoba Adama Chmielowskiego była ważna dla młodego Karola Wojtyły, Kapłana. Wystarczy sięgnąć do tekstów homilii ks. Karola Wojtyły, Biskupa, Kardynała i Metropolity Krakowskiego, wreszcie do wydanego w czasach Jego pontyfikatu „Daru i Tajemnicy”, książki, na kartach której Jan Paweł II napisał, że w czasie swoje osobistego odchodzenia od sztuki, od literatury i od teatru (występował wtedy w Teatrze Słowa Mieczysława Kotlarczyka) to właśnie biografia, postawa i wybór Brata Alberta stały się dla Niego drogowskazem, wskazówką, potwierdzeniem. Święty Jan Paweł II również wybrał służbę Bogu i drugiemu człowiekowi.

Adam Chmielowski – Brat Albert jest głównym bohaterem dramatu ks. Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”. Wybrane strony rękopisu tego tekstu można zobaczyć na planszach naszej ekspozycji - pochodzą z bezcennych i unikatowych zasobów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie - jak i czarno-białe, archiwalne fotografie prezentujące pracę pierwszych Sióstr i Braci Albertynów, ważne chwile z historii ich życia, wspólnot, ich podopiecznych. Te wspaniałe Zgromadzenia do dziś kontynuują dzieło swojego założyciela w Krakowie, w Zakopanem i wielu innych miastach Polski, a także poza jej granicami.
IMG 1384

Wystawa, swoim tytułem nawiązująca do tytułu tegorocznej edycji VII Małopolskich Dni św. Jana Pawła II, niczym w soczewce skupia istotę i zamysł projektu, odwołując się również do ważnych dat i wydarzeń: wyniesienia Brata Alberta do chwały ołtarzy przez Jana Pawła II - beatyfikacji ( 22 czerwca 1983 r. na Krakowskich Błoniach) oraz kanonizacji (12 listopada 1989 r. w Rzymie).

Ekspozycja nie powstałaby, gdyby nie wkład renomowanego Wydawnictwa „Biały Kruk”, które nadało jej kształtu, oprawy, wzbogacając ją również rozbudowanymi podpisami fotografii (także w języku angielskim i niemieckim). Wzrok przykuwają zdjęcia pochodzące ze zbiorów/archiwum Wydawnictwa, zwłaszcza te autorstwa p. Adama Bujaka, którego dorobku rekomendować nie muszę. Myślę tu także o fotografiach, nie tylko tych sprzed lat, ale i współczesnych, odwołujących się do tegorocznych wydarzeń w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krakowie, upamiętniających dzieło i Osobę krakowskiego biedaczyny w szarym habicie.

Z okazji 30-lecia Fundacji Św. Brata Alberta w maju 2017 roku w Domu Świętego Jana Pawła, Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski celebrował Mszę Świętą dziękczynną, w której uczestniczyło ponad tysiąc osób XXV. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Fundacji Św. Brata Alberta.

W czerwcu Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki przewodniczył centralnym uroczystościom ku czci Patrona 2017 roku. Eucharystię w Sanktuarium św. Jana Pawła w Krakowie koncelebrowali wówczas, m.in. Metropolita Krakowski oraz kard. Stanisław Dziwisz, abp Mieczysław Mokrzycki i wielu przedstawicieli polskiego duchowieństwa.

IMG 1359 IMG 1374
14 lipca 2017 r. wystawę obejrzała grupa z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Jawiszowic,
działająca w ramach Fundacji im. Brata Alberta.
Podopieczni z dumą i zainteresowaniem obejrzeli ekspozycję poświęconą swojemu Patronowi
oraz św. Janowi Pawłowi II.

Ekspozycja - prezentowana w Harmężach - cieszyła się dużym zainteresowaniem.

W okresie, między wrześniem a listopadem 2017 r., obejrzą ją mieszkańcy kolejnych miejscowości Małopolski: Chrzanowa, Myślenic, Lubnia oraz Krakowa (w Sanktuarium św. Jana Pawła II).

Wystawa wpisana jest w projekt „Jan Paweł II i Brat Albert – apostołowie naszych czasów. VII Małopolskie Dni Św. Jana Pawła II” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”.

Tekst i zdjęcia: Dominika Jamrozy (IDMJP2)

Więcej o projekcie tutaj 

 

Newsletter

Zapisz się
do góry