Pierwszą i podstawową komórką ekologii ludzkiej jest rodzina, w której człowiek otrzymuje pierwsze i decydujące wyobrażenia związane z prawdą i dobrem, uczy się, co znaczy kochać i być kochanym, a więc co konkretnie znaczy by osobą.

Jan Paweł II

Zapraszamy krakowian oraz turystów do obejrzenia wystawy „Rapsodycy na kliszach pamięci…”, którą od 20 października do 25 listopada 2016 roku prezentować będziemy na placu Szczepańskim w Krakowie.

Ekspozycja przygotowana przez „Scenę Papieską” Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II bazuje głównie na zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie.

Wystawę tworzy 20 plansz, na których zamieszczone są zdjęcia, afisze, plakaty, projekty kostiumów. Ilustrujemy nimi zarysowaną historię Teatru Mieczysława Kotlarczyka, prezentując bogaty i różnorodny repertuar tej Sceny - wyjątkowego Teatru Słowa, który działał w Krakowie z przerwami w latach 1941-1967. Jedną z plansz budują zdjęcia z archiwum prywatnego p. Tadeusza Szybowskiego, aktora Teatru Rapsodycznego w l. 1950-53.

Teatr Rapsodyczny, zawsze bliski był Księdzu, Biskupowi i Kardynałowi Wojtyle, który w tej ekspozycji „obecny” jest poprzez swoje słowo – teksty publikowane w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych na łamach „Tygodnika Powszechnego” (pod ps. Andrzej Jawień i Piotr Jasień). Aktor, recenzent i Przyjaciel Zespołu swoimi komentarzami skłania nas do pochylenia się nad dorobkiem artystycznym Teatru Rapsodycznego. Mieczysław Kotlarczyk – mistrz i przyjaciel Karola Wojtyły - „przemawia” poprzez swoje dzieła – spektakle, które w znakomitej większości stanowiły repertuar tego Zespołu.

Uroczysty wernisaż wystawy odbył się w październiku 2015 roku w siedzibie Archiwum Narodowego w Krakowie, w ramach „Emanacji Rapsodyków”, przedsięwzięcia realizowanego w 2015 i w 2016 roku (we współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie oraz ZASP Oddział w Krakowie), projektu poświęconego historii tej Sceny, jej związków z przyszłym Papieżem-Polakiem, a także roli i znaczeniu tego Zespołu w dziejach teatru polskiego XX wieku.

Tegoroczna ekspozycja wystawy „Rapsodycy na kliszach pamięci…” jest jednym z wydarzeń / propozycji upamiętniających 75. rocznicę powstania Teatru Rapsodycznego.

Więcej informacji tutaj.

Autor wystawy: Dominika Jamrozy (teatrolog, koordynator „Sceny Papieskiej” IDMJP2)

Opracowanie graficzne: Paweł Kulig

Współorganizator wystawy: Archiwum Narodowe w Krakowie 

 

Fot. D. Jamrozy

 

Zainteresowanych odsyłamy do relacji z kolejnych spotkań projektu „Emanacja Rapsodyków”:

http://www.idmjp2.pl/index.php/pl/projekty/scena-papieska/1031-relacja-z-pierwszego-spotkania-projektu-emanacja-rapsodykow

http://www.idmjp2.pl/index.php/pl/projekty/scena-papieska/1085-relacja-z-drugiego-spotkania-projektu-emanacja-rapsodykow

http://www.idmjp2.pl/index.php/pl/projekty/scena-papieska/1235-przemyslenia-impresje-relacja-z-trzeciego-spotkania-projektu-emanacja-rapsodykow

 

plakat web

Newsletter

Zapisz się
do góry