Każdy ma prawo do szacunku wobec jego własnej duchowej drogi, wszyscy jednak powinni wejść na drogę dialogu ze swymi braćmi.

Jan Paweł II

W niedzielę 26 kwietnia na krakowskim Rynku odbył się koncert "Błogosławieni Miłosierni". Ojcu Świętemu w pierwszą rocznicę kanonizacji zaśpiewało wielu artystów polskiej sceny muzycznej. Na scenie wystapili: Ania Wyszkoni, Zbigniew Wodecki, Agnieszka Chrzanowska, Janusz Radek, Golec uOrkiestra, Andrzej Lampert, ktorym towarzyszył chór "Sound'n'Grace" oraz Grzegorz Urban Orchestra.

Na krakowskim Rynku zabrzmiały głównie utwory dedykowane Ojcu Świętemu. Bracia Golcowie  wykonali utwór "Leć Muzyczko", który w 2002 roku zaśpiewali Ojcu Świętemu na krakowskim lotnisku Balice na zakończenie jego pielgrzymki do Ojczyzny. Marek Piekarczyk, lider zespołu TSA,  wykonał fragment słynnego musicalu "Jesus Christ Superstar". Nie zabrakło też oczywiście ukochanej papieskiej "Barki", którą artyści odśpiewali wspólnie z kilkutysięczną widownią.

Papieski koncert był również okazją do przypomnienia najważniejszych myśli i homilii Jana Pawła II wypowiedzianych w trakcie pielgrzymek do Ojczyzny m.in. tych, które w roku 1991 Ojciec Święty skierował do młodych na Jasnej Górze w trakcie Światowego Dnia Młodzieży.

Koncert zgromadził kilka tysięcy krakowian i turystów, którzy tłumnie przyszli podziękować za świętego Papieża Polaka.

Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wspracia Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera, Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

koncerrt belka

W dzień wcześniej, w sobote 25 kwietnia, na fasadzie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbył się niezwykły pokaz mappingu w technologii 3D o życiu i spuściźnie Papieża Polaka. Ojciec święty ponownie przemówił ze słynnego okna, pod które, jak przed laty, licznie przybyli krakowianie.

Opowieść rozpoczęła się od papieskich Wadowic, miejsca, gdzie "wszystko się zaczęło". Była Bazylika Ofiarowania NMP, zegar ze słynną sentencją "Czas ucieka, wieczność czeka". Później Kraków z Uniwersytetem Jagiellońskim, katedrą wawelską, pałacem biskupim czy kościołem franciszkanów. Nie zabrakło też ukochanych papieskich Tatr, wszystko okraszone wspomnieniami św. Jana Pawła II. Multimedialna podróż  śladami  Papieża Polaka  wyraźnie wpisywała  się również w historię naszego kraju, spod papieskiego okna widzowie przenieśli się m.in. na Westerplatte i do Warszawy.

Projekcję poprzedził koncert Eleni z zespołem, towarzyszyło jej też otwarcie multimedialnej wystawy  na krakowskich Plantach pt. „Bądźcie dla świata obliczem miłości”. To kronika spotkań św. Jana Pawła II z dziećmi i młodzieżą oraz przedstawicielami różnych kultur na całym świecie. 64 plansze zapełniają zdjęcia z egzotycznych podróży zagranicznych, niecodziennych gestów i zaskakujących reakcji wiernych na Papieża Polaka.  Do prezentacji zdjęć użyto techniki stereoskopowej.

Za:  franciszkanska3.pl

 

Newsletter

Zapisz się
do góry