Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.

Jan Paweł II

Dzień Finałowy Forum Liderów Młodzieżowych z Europy rozpoczął się bardzo wcześnie. Już od 7.00 Białe Morza zapełniły się liczną ekipą techniczną, która montowała scenę i oświetlenie.

Spotkanie z J.Em. Ks. Kardynałem Stanisławem Dziwiszem było bardzo wzruszające. Bariera językowa nie stanowiła żadnego problemu. Młodzież z kilkunastu regionów Europy słuchała opowieści o życiu i obcowaniu ze świętym. Dzieci miały okazję poznać anegdoty i ciekawostki z życiorysu Karola Wojtyły, Papieża Polaka.

Zaraz po Mszy Świętej w Kościele Górnym, młodzież ruszyła na plac przed Sanktuarium. Tu i na scenie rozpoczęła się impreza taneczna. Młodzież zaprezentowała także owoce swojej tygodniowej pracy: specjalne ciasteczka, prace plastyczne, fotografie i reportaż filmowy z pobytu w naszym kraju, w tym z wędrówek po Małopolsce śladami Ojca Świętego.

Zielony teren na łagiewnickich Błoniach szybko wypełnili fani zespołu Bracia. Bracia Piotr i Wojciech Cugowscy zaprezentowali m.in. utwory z ich ostatniego złotego albumu "Zmienić zdarzeń bieg". W specjalnym namiocie przy scenie można było zakupić płyty, DVD z autografami, smycze i koszulki z wizerunkiem zespołu.

Tuż po koncercie uroczyście odczytano tekst o miłości i miłosierdziu młodych ludzi. Około 21.00 niebo rozświetlił Promień Miłosierdzia. Młodzież odśpiewała hymn Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Dzień finałowy kończy tygodniowy projekt zrealizowany jest przez Województwo Małopolskie i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Kurią Metropolitalną w Krakowie, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach, związkami Polaków, Polonii ze Wschodu oraz wybranymi diecezjami Europy.

Instytut Dialogu Międzykulturowego składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowania i realizację projektu Forum Liderów Młodzieżowych z Europy.

 

Fot. K. Twardosz

Więcej zdjęć na naszym profilu Facebook - klik
Newsletter

Zapisz się
do góry