Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.

Jan Paweł II

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, ze względu na swoją lokalizację, znajduje się w samym centrum wydarzeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży 2016. To właśnie tutaj, do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, przybyło i zamieszkało ponad tysiąc wolontariuszy z całego świata. Z myślą o nich Samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy Komitetem Organizacyjnym ŚDM, Centrum Jana Pawła II oraz Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. św. Jana Pawła II przygotował kilkudniowe wydarzenie pn. „Bądź Światłem” („Shine Your Light”)

W środę o godz. 18.00 wolontariusze ŚDM zainaugurowali swój pobyt w Polsce Mszą św. w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie zostali owacyjnie przyjęci przez organizatorów na czele z kard. Stanisławem Dziwiszem. Kardynał podkreślił, że wolontariusze są wybrani i posłani, aby dzielić się z innymi ich młodością, radością, uśmiechem, pomocną dłonią. „Już teraz za wszystko Wam dziękuję. Dziękuję też za to, ze nie przestraszyliście się tego, że niektórzy mówili, żeby zrezygnować z Krakowa, że jest niebezpiecznie. Wy pokazujecie, ze macie odwagę, że ufacie Bogu ponad wszystko”. 

Po Mszy św. wolontariusze udali się przed Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie odbył się wspaniały koncert w ramach festiwalu „Shine Your Light”, podczas którego wystąpił polski zespół ludowy z Myślenic oraz zespół folklorystyczny z Brazylii. Zwieńczeniem wieczoru był spektakl taneczny „Secret Garden” w reż. Andrzeja Starowicza. Młodzi z całego świata nie tylko podziwiali wspaniale występy ale od razu w podskokach łapali zarówno polskie jak i brazylijskie rytmy. Radości, spontaniczności i wspólnych tańców nie było końca.

Drugi dzień festiwalu „Shine your light” rozpoczęły warsztaty taneczne prowadzone przez Andrzeja Starowicza – tancerza, instruktora, choreografa, znanego m.in. z pierwszej edycji show „You Can Dance – Po prostu tańcz”. Wspólna zabawa oraz taniec zintegrowały zebraną publiczność, która stworzyła wspólnie układ choreograficzny – specjalnie na okazję zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Po zakończeniu warsztatów swój program artystyczny zaprezentowały barwne zespoły folklorystyczne z Kostaryki oraz Indonezji, znane z Międzynarodowych Małopolskich Spotkaniach z Folklorem (International Folk Meetings Małopolska). Kolorowe stroje i egzotyczna uroda tancerzy oczarowała zebrany tłum. Publiczność „Shine your light” miała okazję podziwiać młodych artystów z Kostaryki oraz Indonezji również w trakcie trzeciego dnia festiwalu.

Sobotnie spotkanie otworzył występ Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, przentującego polskie tańce oraz pieśni ludowe. Nie zabrakło również Lajkonika oraz Hejnału Mariackiego. Kontrastowym w odnisieniu do pokazu myśleniczan był egzotyczny program artystyczny zespołu z Kostaryki. Po tańcu nadszedł czas na koncert pakistańskiego zespołu - Pakistan Sufi Pop&Rock. Zakończeniem dnia finałowego był spektakl taneczny w reż. Andrzeja Starowicza.

 

Fotorelacja:
Więcej zdjęć na profilu Facebook IDMJP2

Newsletter

Zapisz się
do góry