16 października 1978 r. ok. godziny 17.15 Następcą Świętego Piotra został Arcybiskup krakowski – Kardynał Karol Wojtyła.


W sierpniu 1978 r. zmarł papież Paweł VI. Jego następcą został kardynał Albino Luciani, który przyjął imiona Jan Paweł. Zmarł po 33 dniach posługi. Po uroczystościach pogrzebowych zwołano kolejne w tym roku konklawe.

16 października – w dzień uroczystego wspomnienia Świętej Jadwigi Śląskiej – 58-letni kardynał Wojtyła został wybrany Następcą Świętego Piotra, 264. Biskupem Rzymu.

Nazajutrz Ojciec Święty koncelebrował wraz z Kardynałami Mszę Świętą Pro Ecclesia w Kaplicy Sykstyńskiej.

22 października 1978 r. na Pl. Świętego Piotra miała miejsce uroczysta inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II.

W homilii wygłoszonej wówczas przez Papieża-Polaka wybrzmiały słowa:

„Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”

Do Watykanu przybyli wówczas pielgrzymi z Polski, duchowieństwo z Prymasem Stefanem Wyszyńskim na czele. Jan Paweł zwrócił się do nich: „Proszę Was! Bądźcie ze mną! Na Jasnej Górze i wszędzie! Nie przestawajcie być z Papieżem, który dziś prosi słowami poety: Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowa i w Ostrej świecisz Bramie – i do was kieruję te słowa w takiej niezwykłej chwili.”

Dominika Jamrozy

Fragment tekstu zamieszczonego w katalogu wystawy „I ODNOWIŁ OBLICZE ZIEMI…” , prezentowanej rok temu w SEJMIE RP, z okazji 40. rocznicy wyboru Kardynała Wojtyły na Papieża.

Newsletter

Zapisz się
do góry