war sztat

Oferta zawiera propozycje zajęć tematycznych poświęconych biografii Karola Wojtyły oraz pontyfikatowi Jana Pawła II. Zajęcia łączą część teoretyczną z zajęciami praktycznymi kształtującymi u młodego człowieka postawę otwartości na inne kultury i religie. Uczniowie będą mieli okazje poznać miejsca, które odwiedził Ojciec Święty; zgromadzić informacje o pielgrzymkach i miejscach odwiedzanych przez papieża. Poznają charakterystyczne elementy kultury, obyczajów i tradycji różnych regionów świata, a przede wszystkim poznają Ojca Świętego Jana Pawła II jako papieża dialogu. Tematyczne gry planszowe, makieta miasta Wadowice, mapy, prezentacje multimedialne, projekcja mini mappingu na makiecie 3D Pałacu Arcybiskupów Krakowskich oraz filmy dokumentalne przybliżą uczniom osobę św. Jana Pawła II.Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjna w sieci przygotowaną z myślą o uczniach oraz nauczycielach szkół podstawowych i ponadpodstawowych do wykorzystania na lekcjach religii lub wychowawczych.

 

Grafiki strona idmjp2(8)

Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata

Autor: patrycja.l | 24 stycznia 2024 | 0 Komentarzy

Przybywam do Yad Vashem, aby złożyć hołd milionom Żydów, którzy ogołoceni z wszystkiego, przede wszystkim zaś z ludzkiej godności, zostali zamordowani podczas zagłady (…) Jedynie w świecie pokoju i sprawiedliwości dla wszystkich można zapobiec powtórzeniu się błędów i straszliwych zbrodni przeszłości.                                                                                                                                                                             Jan Paweł II

Warsztaty – Teologia ciała 2023/24

Autor: patrycja.l | 26 września 2023 | 0 Komentarzy

Zasadniczym problemem człowieka XXI w. jest utrata poczucia tożsamości. Człowiek nie za bardzo, nie do końca wie, kim jest. A jak nie wie, kim jest, to nie wie też, co go może naprawdę uszczęśliwić. Szuka więc szczęścia po omacku, nierzadko myląc je z chwilową przyjemnością. Ma to związek z odejściem od klasycznej metafizyki, która może […]

prelekcja calun

Warsztaty tematyczne – „Kim jest Człowiek z Całunu?” (wiek uczniów 12 lat+)

Autor: patrycja.l | 10 marca 2023 | 0 Komentarzy

Młodzież w czasie zajęć dowiaduje się na temat największej relikwii chrześcijaństwa, a zarazem jednego z najbardziej zagadkowych przedmiotów w historii ludzkości, o którym św. Jan Paweł II mówił jako o zwierciadle Ewangelii i wyzwaniu dla rozumu. Poznaje szczegóły techniczne, historię i wyniki badań naukowych przeprowadzonych na tym niezwykły płótnie.

you tube miniatury50

Warsztaty tematyczne – „Jan Paweł II – Patron Małopolski”

Autor: patrycja.l | 9 marca 2023 | 0 Komentarzy

Tematyka zająć skupiona jest wokół ważnych elementów biograficznych Karola Wojtyły, przyszłego papieża. Odbiorcy będą mieli okazję poznać tło historyczne, naszego regionu oraz miejsce byłej fabryki Solvay, gdzie obecnie znajduje się centrum Jana Pawła II  które miało wspływ na kształtowanie się postawy Ojca Świętego jako człowieka, kapłana i humanisty. Pokazana zostanie droga Karola Wojtyły z Małopolski aż […]

you tube miniatury49

Warsztaty tematyczne – „Jan Paweł II – człowiek dialogu”

Autor: patrycja.l | 9 marca 2023 | 0 Komentarzy

Poznanie roli Ojca Świętego Jana Pawła II jako papieża dialogu. Zajęcia łączą część teoretyczną z zajęciami praktycznymi kształtującymi u młodego człowieka postawę otwartości na inne kultury i religie, zwalczającą stereotypy, skierowaną na poznanie i współistnienie z drugim człowiekiem.

you tube miniatury48

Warsztaty tematyczne – „Papież – pielgrzym”

Autor: patrycja.l | 9 marca 2023 | 0 Komentarzy

Jednym z najważniejszych wyróżników pontyfikatu Jana Pawła II były pielgrzymki. Ojciec Święty sam nazywał się „wędrującym pasterzem”. Papież odwiedzał liczne kraje świata. Uczniowie będą mieli okazje poznać miejsca, zgromadzić informacje o pielgrzymkach i regionach odwiedzanych przez papieża. Poznają charakterystyczne elementy kultury, obyczajów i tradycji  różnych regionów świata.

you tube miniatury47

Warsztaty tematyczne – „Z wizytą w Watykanie”

Autor: patrycja.l | 9 marca 2023 | 0 Komentarzy

Zapraszamy do Watykanu, najmniejszego państwa świata. Tu poznacie niesamowitą architekturę Stolicy Apostolskiej. Odwiedzicie także Watykańskie Muzea, które powstały ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży. Wraz z tłumem wiernych będziecie mieli okazję spotkać się z papieżem podczas cotygodniowej audiencji na Placu Świętego Piotra, a następnie odpocząć w watykańskich ogrodach.

you tube miniatury46

Warsztaty tematyczne – „Papież sportowiec”

Autor: patrycja.l | 9 marca 2023 | 0 Komentarzy

Uczniowie poznają sylwetkę Ojca Świętego – sportowca i zastanowią się, jak sposób sport wpływa na charakter człowieka? Jan Paweł II był niewątpliwie najbardziej „usportowionym” ze wszystkich papieży. Dotychczas żaden z przywódców Kościoła nie zajmował się sportem na tak dużą skalę, wiele miejsca poświęcił również sportowi w swoim nauczaniu. Osobiście uprawiał sport, miał swoje preferencje jako […]

you tube miniatury45

Warsztaty tematyczne- „Kraków Karola Wojtyły”

Autor: patrycja.l | 9 marca 2023 | 0 Komentarzy

Po ukończeniu wadowickiego gimnazjum Karol Wojtyła wraz z tatą przeprowadził się do Krakowa, by tu zrealizować jedno ze swoich wielkich marzeń – rozpocząć studia polonistyczne na najstarszym w Polsce uniwersytecie – Uniwersytecie Jagiellońskim. Przyszły papież mieszkał tu 40 lat, do momentu powołania Go na Stolicę Piotrową 16 października 1978 roku.

you tube miniatury44

Warsztaty tematyczne – ”W dawnych Wadowicach”

Autor: patrycja.l | 9 marca 2023 | 0 Komentarzy

Młodzi odbiorcy poznają Karola Wojtyłę jako chłopca i młodzieńca, a także życie jego przyjaciół; co robili uczniowie w wolnym czasie i jakie mieli obowiązki; jak wyglądało życie codzienne ówczesnych Wadowic i jego mieszkańców. Starsi uczniowie zapoznają się także z ekspozycją tematyczną przygotowaną przez Instytut: „Życie Karola Wojtyły”.