Aktualności
Książka Tygodnia – Człowiek o wielkiej kulturze
„Człowiek o wielkiej kulturze” to tegoroczna propozycja Wydawnictwa ARSARTI skierowana do dzieci. Książka w bardzo przystępny i niezwykle ciekawy sposób opowiada o Karolu Wojtyle, późniejszym papieżu Janie Pawle II. Opowiada o jego dzieciństwie i dorastaniu, o relacjach z rodziną, przygodach, które przeżywał, o tym dlaczego chciał się uczyć i jakim był kolegą. Wreszcie opowiada o […]
Czytaj więcejKapłaństwo Karola Wojtyły
1 listopada 1946 roku, w czasach wielkich zmian i wyzwań, Karol Wojtyła przyjmuje święcenia kapłańskie. Ten moment staje się początkiem niezwykłej drogi, która doprowadzi go do roli jednego z najważniejszych papieży w historii Kościoła. W naszym filmie dokumentalnym odkrywamy głębię jego kapłaństwa, opierając się także na refleksjach zawartych w książce „Dar i Tajemnica”, gdzie św. […]
Czytaj więcejKsiążka Tygodnia – Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków
Marcina Libickiego, autora popularnego dzieła „Europa”, proponuje Czytelnikom spojrzenie na historię chrześcijaństwa przez pryzmat sztuki. Autor książki analizuje w niej relacje między Kościołem pierwszych wieków i sztuką, śledząc jej rozwój począwszy od pierwszych zabytków chrześcijańskich po monumentalne budowle sakralne Rawenny i Konstantynopola. Pięknie wydana, wzbogacona licznymi fotografiami i rycinami pozycja Wydawnictwa ZYSK i S-KA to […]
Czytaj więcejJesień 2024 z naszym Instytutem – nadchodzące wydarzenia
Październik obfitował w liczne inicjatywy organizowane przez nasz Instytut. W listopadzie czeka nas nie mniej wydarzeń, na które już teraz serdecznie zapraszamy. Więcej informacji w aktualnościach oraz w ramce z kalendarzem z prawej strony.
Czytaj więcejJan Paweł II
Interaktywny portal o życiu, twórczości i duchowym dziedzictwie Św. Jana Pawła II – santojp2.pl.
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie uruchomił bogatą bazę wiedzy o życiu, twórczości i duchowym dziedzictwie Ojca Świętego Jana Pawła II. Jest to interaktywna encyklopedia wiedzy o Wielkim Polaku.
Czytaj więcejMałopolska – tu wszystko się zaczęło
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, pod honorowym patronatem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza zrealizował multimedialny projekt „Małopolska – tu wszystko się zaczęło”. Jest to interaktywna prezentacja tych miejsc regionu, które w sposób szczególny naznaczył swoją obecnością Karol Wojtyła.
Czytaj więcejJan Paweł II – pontyfikat dialogu
6 sierpnia 1978 roku zmarł papież Paweł VI. Jego pontyfikat trwał 15 lat. Po uroczystościach pogrzebowych 25 sierpnia 1978 roku rozpoczęło się konklawe. W czwartej turze głosowania na papieża wybrano sześćdziesięciosześcioletniego kardynała Albino Luciani, który przyjął imię Jan Paweł I. Jego pontyfikat zakończył się po trzydziestu trzech dniach. Papież zmarł w nocy z 28 na […]
Czytaj więcejPapież w Ziemi Świętej
Jako kolejny ważny krok w dialogu katolicko-żydowskim ocenił pielgrzymkę papieża Franciszka do Ziemi Świętej Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Przyznał, że jest pod wielkim wrażeniem zarówno dzisiejszej modlitwy Franciszka pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie, jak i jego wizyty w Instytucie Jad Waszem. „Jestem głęboko wzruszony, że te symboliczne gesty, które Jan Paweł II wykonał po […]
Czytaj więcejProjekty
Oblicza dialogu
Zapraszamy do udziału w kolejnej, dziesiątej już edycji programu edukacyjnego „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”. Program jest integralną częścią wieloletniego projektu „Oblicza Dialogu”, którego głównym celem jest stworzenie płaszczyzny porozumienia na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, promowanie działań i postaw otwartych na inne kultury i religie, zwalczających stereotypy, skierowanych na poznawanie i współistnienie z drugim człowiekiem.
Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia
Idea powstania Projektu zrodziła się w odpowiedzi na przesłanie papieża Jana Pawła II, który podczas ostatniej wizyty w Ojczyźnie apelował, abyśmy „dawali świadectwo miłosierdzia”. Głównym celem Projektu jest tworzenie trwałych podstaw wolontariatu w małopolskich szkołach oraz przygotowanie młodzieży do społecznego działania na rzecz osób potrzebujących i uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby drugiego człowieka. Projekt realizowany jest w roku szkolnym, od września do czerwca, na terenie województwa małopolskiego, w pięciu rejonach: krakowskim, tarnowskim, nowotarskim, nowosądeckim i wadowickim. W przeciągu czternastu lat trwania Projektu wzięło w nim udział ponad 45.000 uczniów wraz z opiekunami.
Małopolski Carolus
– to tytuł przyznawany corocznie uczniom ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa małopolskiego, którzy wzorując się na Osobie św. Jana Pawła II – Człowieka wielu pasji, rozwijają swoje talenty, zainteresowania i pasje.
To małopolskie wyróżnienie otrzymywać będą uczniowie jako nagrodę dla swojej systematycznej pracy nad kształtowaniem charakteru w myśl słów Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.”
Veritatis Splendor
Nagroda Veritatis Splendor przyznawana jest przez Województwo Małopolskie osobom fizycznym lub prawnym, które swoją działalnością przyczyniają się do budowania płaszczyzn porozumienia dla różnych społeczeństw, dla otwartości na treści różnych kultur, na dialog międzyreligijny, na zwalczanie stereotypów, uprzedzeń i wrogości, a także wyróżniają się w służbie drugiemu człowiekowi.
Stanowi nie tylko upamiętnienie wybitnego Małopolanina – Jana Pawła II, którego niepodważalne zasługi w dziedzinie dialogu między kulturami zostały powszechnie docenione, ale także uznanie wyjątkowości historii i tradycji regionu, jakim jest Małopolska oraz podkreślenia jej tożsamości na arenie międzynarodowej. Nagroda została ustanowiona również dla upamiętnienia Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie w 2016 r.