You are currently viewing Droga Krzyżowa – współczesne formy

Droga Krzyżowa – współczesne formy

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Ekstremalna Droga Krzyżowa to oryginalna Droga Krzyżowa, przeniesiona z budynku kościoła w teren, i przekształcona w nocną, pieszą wędrówkę. Musimy jednak pamiętać, że jest to indywidualna praktyka religijna.
Ekstremalnej Drodze Krzyżowej przyświeca idea: wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie. Uczestnicy pokonują wyznaczone trasy indywidualnie lub w kilkuosobowych grupach.
Ekstremalna Droga Krzyżowa musi spełniać następujące warunki:
– trasa liczy co najmniej 20 km, zalecane ok. 44,
– uczestnik wędruje co najmniej 8 godzin,
– trasa biegnie poza głównymi drogami i poza terenami zabudowanymi,
– wędrówka odbywa się nocą
– trasa pokonywana jest w milczeniu.
Z historii EDK:
Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się w 2009 roku na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Jej pomysłodawcą był ksiądz Jacek Stryczek.
W roku 2012 po raz pierwszy zorganizowano Ekstremalną Drogę Krzyżową poza Krakowem – odbyła się także w Gliwicach oraz w Blackburn w Wielkiej Brytanii.
W roku 2013 EDK została zorganizowana na siedmiu trasach z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej, a także w innych miejscowościach: w Alwerni, Częstochowie, na Śląsku Cieszyńskim, Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu, Zawoi, Jarosławiu, Gliwicach i Oświęcimiu, a poza granicami Polski w Blackburn i Nottingham oraz na Spitsbergenie.
W roku 2014 EDK odbyła się w 29 rejonach: Kraków, Tarnów, Alwernia, Jarosław, Mosina k. Poznania, Radymno, Częstochowa, Tomaszów Lubelski, Zawoja, Warszawa Mokotów, Warszawa Ursus, Wrocław, Oświęcim, Gliwice, Radom, Tymowa, Kolbuszowa, Piotrków Trybunalski, Gogolin, Kasinka Mała, Nowy Sącz, Bielsko-Biała, Łódź, Rzeszów, Lachowice oraz Nottingam-Derby, Blackburn i Zurych. Na Ekstremalną Drogę Krzyżową wyszło około 6000 osób (2000 w samym Krakowie).
W roku 2017 EDK odbyła się w 11 państwach (poza Polską: Austria, Czechy, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, oraz Wielka Brytania), 252 rejonach, na 457 trasach. Na Ekstremalną Drogę Krzyżową wyszło ponad 52 tysiące pielgrzymów.
W 2018 roku wyznaczono ponad 600 tras. Najdłuższą była droga otaczająca Wrocław – liczyła ona 144 km. To właśnie w tym roku, według wstępnych danych w EDK wzięło udział około 100 tysięcy osób. Specjalnego błogosławieństwa uczestnikom udzielił papież Franciszek.
W 2019 roku uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej mogli wybrać jedną już z 986 tras.
W okresie pandemii, EDK zostały odwołane.

Od 2010 roku, każda z edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej ma swoje hasło. I tak:
2010: Zło dobrem zwyciężaj
2011: Męska Strona Rzeczywistości
2012: Ideały i poświęcenie
2013: Misja
2014: Miarą człowieka jest największe wyzwanie, jakiego się podjął i wygrał
2015: Męska Strona Rzeczywistości
2016: Chrześcijański lider
2017: Droga przełomu
2018: Droga Pięknego Życia
2019: Kościół XXI wieku
2020: Droga Przebaczenia – Od zranienia do uzdrowienia
2021: Rewolucja pięknych ludzi
2022: Droga Pojednania
Tegoroczna Ekstremalna Droga Krzyżowa organizowana jest pod hasłem: „Idę, bo szukam nadziei”.

Oprócz EDK, od kilkunastu lat w Polsce, w ostatnim tygodniu przed Niedzielą Palmową, organizowane są Drogi Krzyżowe ulicami miast i wsi. Przedstawiciele poszczególnych grup społecznych niosą krzyż od stacji do stacji po wcześniej wytyczonej trasie. Oni także czytają stosowne rozważania przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej. I ta forma rozważania Męki Pana Jezusa zyskała dużą popularność gromadząc prawdziwe tłumy wiernych z danej miejscowości.

 

Opracowano na podstawie:
-Wikipedii
– stron internetowych poszczególnych diecezji
– informacji od organizatorów EDK