You are currently viewing Inauguracja Sceny okiem prasy
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Inauguracja Sceny okiem prasy

„Serce wielkie Mu daj” to tytuł spektaklu, który zainaugurował Scenę Papieską – amatorski teatr funkcjonujący przy Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Premiera miała miejsce 20 października w kościele relikwii Sanktuarium Jana Pawła II i wpisała się w kilkudniowe obchody liturgicznego wspomnienia Błogosławionego.
„Ten spektakl był dla mnie wielkim przeżyciem. Bardzo wiele osobiście zawdzięczam Ojcu Świętemu” – mówił KAI Leszek Pniaczek, reżyser pierwszego spektaklu Sceny Papieskiej. „Serce wielkie Mu daj” to poetycko-muzyczne widowisko multimedialne upamiętniające Jana Pawła II. Scenariusz zbudowano wokół tematu miłości – Bożego miłosierdzia i miłości do człowieka. Wykorzystano fragmenty poezji Karola Wojtyły „Pieśń o Bogu ukrytym”, „Profile Cyrenejczyka”, a także dramatów „Przed sklepem jubilera” i „Hiob” oraz homilii Jana Pawła II.

Recytacji towarzyszyły pieśni związane z pielgrzymkami Jana Pawła II do Polski, które wykonywała orkiestra kameralna oraz prezentacja fotografii z wizyt papieża Polaka w ojczyźnie. Publiczność aktywnie włączała się w śpiew. „Tadeusz Łomnicki powiedział mi kiedyś: jeśli dotrzesz do jednego człowieka, to wygrałeś. Ja wygrałem, bo widziałem łzy w oczach i gratulacje od widzów” – mówił po spektaklu jego reżyser.
Aktorami Sceny Papieskiej są dzieci, studenci, osoby pracujące i emeryci, osoby niepełnosprawne. „Ten teatr jest otwarty dla wszystkich” – wyjaśnia Pniaczek, który czeka także na nowych aktorów. […] „Staram się prowadzić zajęcia, które budują kulturę wewnętrzną, czyli duchowość oraz uwrażliwiają na piękno sztuki” – zapowiada reżyser.
Leszek Pniaczek snuje już plany na przyszłość. Planuje wystawić dramaty Karola Wojtyły: „Hiob” i „Jeremiasz”. „Niezależnie od tego czy będą to komedie, czy dramaty, to chcę, żeby widzowie wynosili z tych spektakli coś, co da im do myślenia” – zapowiada reżyser. Spektakle będą prezentowane w Sanktuarium Jana Pawła II, ale aktorzy Sceny Papieskiej chętnie będą także występować w kościołach czy innych miejscach, gdzie zostaną zaproszeni. „Ja kocham ludzi. U mnie nie zobaczy się smutku i płaczu. Dzięki radości i uśmiechowi świat może być piękniejszy” – mówi Pniaczek.
Leszek Pniaczek jest aktorem i reżyserem pochodzącym z Myślenic. Od pięciu lat prowadzi Teatr im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły działający przy Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.
Scena Papieska to teatr funkcjonujący przy Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, który ma odkrywać i upamiętniać myśl i twórczość papieża Polaka. […]

Autor: pra

Zródło: ekai.pl