21 grudnia 2013 r. godz. 16.00 Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski zaprosił na uroczyste zapalenie światełek na choince pod Oknem Papieskim.
Oczekiwanie na oficjalne rozpoczęcie uroczystości umilały piosenki w wykonaniu scholi dziecięcej Sceny Papieskiej, działającej przy Instytucie Dialogu Międzykulturowego w Krakowie oraz Teatru im. Ks. Kard. Karola Wojtyły z Domu Kultury w Myślenicach, pod kierunkiem p. Leszka Pniaczka. Na rogach myśliwskich „Fanfarę Honorową” – sygnał do zapalenia światełek na choince – zagrał Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Nie zabrakło także kapeli góralskiej z Bukowiny i górali z Miętustwa. Tegoroczne spotkanie pod choinką poprowadził ks. Łukasz Piórkowski, znany wszystkim dzieciom „Profesor Kręcony” z telewizyjnego programu „Ziarno”.
Zebrane licznie dzieci metropolita krakowski poprosił o uśmiech, a nawet dwa i zapewnił o swojej miłości. Purpurat chętnie odpowiadał też na pytania dotyczące dzieciństwa w Rabie Wyżnej i spędzanych tam świętach. Opowiadał o wigilii, pasterce, życzeniach i wzajemnych przeprosinach. Wspominał też bł. Jana Pawła II, który przez cały okres Bożego Narodzenia aż do 2 lutego codziennie starał się śpiewać kolędy, chętnie podziwiał również choinkę i szopkę na Placu św. Piotra w Watykanie.
{gallery}choinka2013{/gallery}
Nie zabrakło życzeń i oczywiście prezentów. W tym roku, dzięki życzliwości ofiarodawców świąteczne upominki otrzymało 2350 dzieci z rodzinnych domów dziecka, placówek szkolno-wychowawczych i świetlic środowiskowych prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
Imponująca 20 metrowa jodła to dar Lasów Państwowychprzyjechała z Nadleśnictwa Spytkowice niedaleko Raby Wyżnej, czyli rodzinnych stron kardynała Dziwisza. Leśnicy towarzyszą temu przedsięwzięciu od samego początku. W roku 2007 po raz pierwszy przywieźli drzewko na Franciszkańską 3, wówczas był to świerk przywieziony z Nadleśnictwa Nowy Targ. – Chcemy, by w tym pięknym czasie oczekiwania na święta Bożego Narodzenia Krakowianie i turyści mogli cieszyć się pięknym obrazem tego drzewa. Również, by przychodzili w to piękne i jakże ważne dla wszystkich historyczne miejsce jakim jest Okno Papieskie – podkreślają.
Źródło: Franciszkanska3.pl, fot. A.Munk