You are currently viewing Choinka pod Oknem Papieskim

Choinka pod Oknem Papieskim

21 grudnia 2013 r. godz. 16.00 Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski zaprosił na uroczyste zapalenie światełek na choince pod Oknem Papieskim.
Oczekiwanie na oficjalne rozpoczęcie uroczystości umilały piosenki w wykonaniu scholi dziecięcej Sceny Papieskiej, działającej przy Instytucie Dialogu Międzykulturowego w Krakowie  oraz Teatru im. Ks. Kard. Karola Wojtyły z Domu Kultury w Myślenicach, pod kierunkiem p. Leszka Pniaczka. Na rogach myśliwskich „Fanfarę Honorową” – sygnał do zapalenia światełek na choince – zagrał Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Nie zabrakło także kapeli góralskiej z Bukowiny i górali z Miętustwa. Tegoroczne spotkanie pod choinką poprowadził ks. Łukasz Piórkowski, znany wszystkim dzieciom „Profesor Kręcony” z telewizyjnego programu „Ziarno”.

Zebrane licznie dzieci metropolita krakowski poprosił o uśmiech, a nawet dwa i zapewnił o swojej miłości. Purpurat chętnie odpowiadał też na pytania dotyczące dzieciństwa w Rabie Wyżnej i spędzanych tam świętach. Opowiadał o wigilii, pasterce, życzeniach i wzajemnych przeprosinach. Wspominał też bł. Jana Pawła II, który przez cały okres Bożego Narodzenia aż do 2 lutego codziennie starał się śpiewać kolędy, chętnie podziwiał również choinkę i szopkę na Placu św. Piotra w Watykanie.

{gallery}choinka2013{/gallery}
Nie zabrakło życzeń i oczywiście prezentów. W tym roku, dzięki życzliwości ofiarodawców świąteczne upominki otrzymało 2350 dzieci z rodzinnych domów dziecka, placówek szkolno-wychowawczych i świetlic środowiskowych prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Imponująca 20 metrowa jodła to dar Lasów Państwowychprzyjechała z Nadleśnictwa Spytkowice niedaleko Raby Wyżnej, czyli rodzinnych stron kardynała Dziwisza. Leśnicy towarzyszą temu przedsięwzięciu od samego początku. W roku 2007 po raz pierwszy przywieźli drzewko na Franciszkańską 3, wówczas był to świerk przywieziony z Nadleśnictwa Nowy Targ. – Chcemy, by w tym pięknym czasie oczekiwania na święta Bożego Narodzenia Krakowianie i turyści mogli cieszyć się pięknym obrazem tego drzewa. Również, by przychodzili w to piękne i jakże ważne dla wszystkich historyczne miejsce jakim jest Okno Papieskie – podkreślają.

Źródło: Franciszkanska3.pl, fot. A.Munk