You are currently viewing „Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 15
19.06.1987 Piazza San Pietro. Udienza generale dopo il ritorno dalla Polonia.

„Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 15

Zapraszamy do piętnastej propozycji materiałów dydaktycznych online.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II. W związku z tym zachęcamy, tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.

 

Sport to… zdrowie!

 

Dla najmłodszych kolorowanka:

Do pobrania i wydrukowania TUTAJ

rysowanka jp2 3

 

 


„Święci od A do Z”

B jak … BERNADETTA

Bernadette SoubirousJan Paweł II o św. Bernadetcie Soubirous:
„Ukazując się Bernadetcie w Grocie Massabielskiej, Maryja Panna nawiązała dialog między niebem i ziemią, który przeciągnął się w czasie i trwa nadal. Maryja prosiła tę młodą dziewczynę, aby przychodzono tu w procesji, jakby dając do zrozumienia, że dialog ten nie może ograniczyć się do słów, ale musi wyrazić się w pójściu z Nią w pielgrzymce wiary, nadziei i miłości.

Od ponad stu lat w Lourdes lud chrześcijański wiernie odpowiada na to matczyne wezwanie, podejmując każdego dnia drogę śladami Chrystusa Eucharystycznego i odbywając wieczorem procesję ze śpiewami i modlitwami ku czci Matki Pana.”

A czy Ty znasz św. Bernadettę Soubirous?
Bernadetta urodziła się w 1844 roku. Mieszkała wraz z rodzicami i ośmiorgiem rodzeństwa we francuskich Pirenejach w miejscowości Lourdes. Była zwyczajną dziewczyną, pogodną i prostoduszną. Pewnego zimowego dnia wybrała się z siostrą i przyjaciółką do lasu po gałęzie. Ryzykowała wówczas poważnie swoim zdrowiem, gdyż chorowała na astmę. Kiedy odłączyła się od dziewczynek, usłyszała przy grocie Massabielle dziwny szum, a potem ujrzała wielką jasność, z której wyłoniła się piękna Pani w białej sukni przepasanej niebieską szarfą. W ręku trzymała różaniec i przesuwała jego paciorki. Bernadetta widząc to, wyciągnęła swój i także zaczęła się na nim modlić. Od tego zdarzenia Bernadetta zaczęła często przychodzić w to miejsce, a z nią coraz więcej ludzi. Spotkała Maryję 18 razy! Piękna Pani prosiła by często odmawiać Różaniec i podejmować akty pokutne w intencji nawrócenia grzeszników. Podczas dziewiątego objawienia, w grocie wytrysło źródełko, które bije tam do dziś i przy którym chorzy zaczęli odzyskiwać zdrowie. Kiedy Barnadetta wstąpiła później do klasztoru, nie miała świadomości, że do cudownego źródła zaczęli przybywać pielgrzymi z całego świata. Wielkimi rzeszami przybywają tam do dziś. Już cztery lata po objawieniach specjalna komisja powołana przez Kościół do zbadania uzdrowień ogłosiła, że 7 z 18 przeanalizowanych przypadków to „cudowne uzdrowienia uzyskane w wyniku stosowania wody z groty Massabielle”. Przybywający tam chorzy modlą się przed grotą, w której objawiła się Matka Boża, piją wodę z cudownego źródełka lub zanurzają się w wypełnionym nią basenie. Kiedy papież Jan Paweł II, chcąc zwrócić uwagę Kościoła na wartość cierpienia, w 1992 roku ustanowił Światowy Dzień Chorego, postanowił, że będzie on obchodzony 11 lutego, w dniu, w którym Kościół wspomina NMP z Lourdes. Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes we Francji , jest dziś jednym z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie.

Oprac. Dorota Boczkowska

Bibliografia:
Ewa Skarżyńska „Co się w niebie święci, czyli skąd się biorą święci”
http://nauczaniejp2.pl/index/index/eId/15914
https://kosciol.wiara.pl/doc/490726.Cud-dla-kazdego-sw-Bernadeta-Soubirous


 

Dla nieco starszych uczniów krzyżówki:

Do pobrania i wydrukowania TUTAJ

krzyzowka 2s sport

Klucz do pobrania i wydrukowania TUTAJ 


Do pobrania i wydrukowania TUTAJ

krzyzowka sport to zdrowie

Klucz do pobrania i wydrukowania TUTAJ 


Czy wiecie że Karol Wojtyła uwielbiał aktywność fizyczną? Jako mały chłopiec grał w piłkę nożną, a jaki sport pokochał przyszły papież w późniejszym czasie? Dowiecie się tego dzięki lekturze ciekawgo artykułu:

Karol Wojtyła – sport i turystyka (klik)


Jan Paweł II – dzieje narodu 

1. Dzieje narodu

JP2„Człowiek bowiem każdy idzie przed siebie. Podąża ku przyszłości. I narody idą przed siebie. I ludzkość cała. Iść przed siebie — to znaczy nie tylko ulegać wymogom czasu, pozostawiając stale za sobą przeszłość: dzień wczorajszy, rok, lata, stulecia… Iść przed siebie to znaczy mieć świadomość celu”.

Jan Paweł II, Homilia w czasie Mszy Świętej odprawionej na krakowskich Błoniach, 10 czerwca 1979

„Nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego — tej wielkiej tysiącletniej wspólnoty, która tak głęboko stanowi o mnie, o każdym z nas — bez Chrystusa. Jeślibyśmy odrzucili ten klucz dla zrozumienia naszego narodu, narazilibyśmy się na zasadnicze nieporozumienie. Nie rozumielibyśmy samych siebie. Nie sposób zrozumieć tego narodu, który miał przeszłość tak wspaniałą, ale zarazem tak straszliwie trudną — bez Chrystusa.

Chrystus nie przestaje być wciąż otwartą księgą nauki o człowieku, o jego godności i jego prawach. A zarazem nauki o godności i prawach narodu.”

Jan Paweł II, Homilia w czasie Mszy Świętej odprawionej na placu Zwycięstwa, Warszawa 2 czerwca 1979

Oprac. Barbara Munk