You are currently viewing „Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 19
19.06.1987 Piazza San Pietro. Udienza generale dopo il ritorno dalla Polonia.

„Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 19

Zapraszamy do dziewiętnastej propozycji materiałów dydaktycznych online.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II. W związku z tym zachęcamy, tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.

 

Dziś przeniesiemy się do Wadowic – rodzinnego miasta Jana Pawła II.

„Tu wszystko się zaczęło…”

 

Zaczynamy od krzyżówki dla najmłodszych 

Do pobrania i wydrukownia TUTAJ

krzyzowka wadowice

Klucz do krzyżówki do pobrania i wydrukowania TUTAJ


„Święci od A do Z”

C jak CYRYL…i METODY

Cyril and MethodiusJan Paweł II o św. Cyrylu i Metodym

„Cechą, którą w postępowaniu Apostołów Słowian pragnąłbym szczególnie podkreślić był „pokojowy” sposób budowania Kościoła, płynący z ich wizji Kościoła – jako jednego, świętego i powszechnego.”

A czy Ty znasz św. Cyryla i Metodego?
Byli braćmi i obaj zostali patronami Europy! Dlaczego? Okazali się bowiem mistrzami w szerzeniu wiary chrześcijańskiej na ziemiach zamieszkanych przez Słowian, a także w rozwoju kultury europejskiej. Ale od początku. Metody urodził się pierwszy, w 820 roku, a kilka lat po nim (826 r.) przyszedł na świat jego młodszy brat – Cyryl. Pochodzili z Cesarstwa Wschodniorzymskiego, byli Grekami i synami dowódcy wojskowego. Pewnego dnia Metody został przełożonym klasztoru na górze Olimp, a z czasem dołączył do niego Cyryl. Metody specjalizował się w prawie, a Cyryl był znawcą filozofii. Obaj cieszyli się sławą mędrców. Niezwykle zdolni i pracowici, znający języki i obyczaje, wsławili się – krótko mówiąc – pokojowym sposobem rozstrzygania sporów. Spisywali się w tym na medal. Któregoś dnia książe Rościsław zwrócił się do cesarza bizantyjskiego o przysłanie na Morawy misjonarzy znających język słowiański. Chciał w ten sposób przeciwstawić się łacińsko–niemieckim wpływom – na Morawach przebywali wówczas misjonarze pochodzący z Niemiec. Cyryl i Metody przystąpili do dzieła ochoczo, zważywszy, że …znali słowiański język. Niemniej nie było to proste gdyż język ten nie miał swojego alfabetu. Znany był wyłącznie w mowie. Wyobrażasz sobie? Ale Cyryl i Metody nic się tym nie przejęli tylko zabrali się do pracy i …wymyślili alfabet (!), który stał się liturgicznym językiem Słowian. A potem odprawili w nim pierwszą Mszę Świętą! Cyryl i Metody uważani są za apostołów Słowian. Ponieważ swą działalność misyjną i apostolską prowadzili w łączności z Patriarchatem w Konstantynopolu oraz ze Stolicą Apostolską w Rzymie, dali oni w ten sposób dowód jedności Kościoła Wschodu i Zachodu. W ikonografii Święci bracia przedstawiani są jako misjonarze ze zwojami pisma z alfabetem słowiańskim, księgą i krzyżem.
Bibliografia:

Oprac. Dorota Boczkowska

Ewa Skarżyńska „Co się w niebie święci, czyli skąd się biorą święci”
http://www.nauczaniejp2.pl/index/index/eId/6577
https://www.niedziela.pl/artykul/38067/nd/Swieci-Cyryl-i-Metody—patroni-Europy
https://misyjne.pl/swieci-misjonarze-cyryl-i-metody/


Starsi uczniowie wybiorą się na wirtualny spacer po Wadowicach, podczs którego zobaczą m. in. Bazylikę Ofiarowania NMP, Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, Ochronkę Sióstr Nazaretanek, Koszary Wojskowe 12 Pułku Piechoty i wiele innych.

Wirtualny spacer po Wadowicach jest dstępny TUTAJ


Zapraszamy do oglądnięcia filmu ukazującego wzruszające spotkanie Ojca Świętego z mieszkańcami Wadowic:

 

 

 


Jan Paweł II – dzieje narodu

5. Mieszko I (922?- 992)

Mieszko I„Mieszko I przyjął chrzest, a to — zgodnie z ówczesnym przeświadczeniem — stanowiło zarazem chrzest Polski”.
Jan Paweł II, Homilia podczas kanonizacji bł. Jadwigi Królowej, Kraków 8 czerwca 1997

„My jesteśmy stąd, skąd się Polska zaczęła od Mieszka I i Bolesława Chrobrego. My stamtąd jesteśmy! I zawsześmy o tę Polskę dbali, żeby się trzymała. Tu się poczęła polska państwowość”.
Jan Paweł II, Pozdrowienie końcowe po Liturgii Słowa, Poznań 3 czerwca 1997

 

Oprac. Barbara Munk