You are currently viewing „Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 22
19.06.1987 Piazza San Pietro. Udienza generale dopo il ritorno dalla Polonia.

„Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 22

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II. W związku z tym zachęcamy, w tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.

Po świątecznej przerwie powracamy do wspólnej nauki.

 

Rozpoczynamy od krzyżówki dla najmłodszych:

Do pobrania i wydrukowania TUTAJ

krzyzowka lolek wojtyla to

Klucz do pobrania i wydrukowania TUTAJ


Mamy również krzyżówkę dla nieco starszych uczniów

Do pobrania i wydrukowania TUTAJ

krzyzowka kim był jp2

Klucz do pobrania i wydrukowania TUTAJ


 

Dziś obchodzimy Święto Chrztu Polski, poświęcone upamiętnieniu chrztu Polski datowanego na 14 kwietnia 966.

Zapraszamy do lektury artykułu – Jan Paweł II o korzeniach chrześcijańskich narodu polskiego

 


„Jan Paweł II – dzieje narodu”

8. Dynastia Piastów (960?- 1370)
Election of Piast„Cieszę się, że mogę stanąć na tym miejscu, w pośrodku najstarszej z ziem piastowskich, gdzie przed tysiącem z górą lat zaczęły się dzieje narodu, państwa i Kościoła.
Wraz z Chrystusem, którego Piotr wyznał Synem Boga żywego, przyszła tutaj Ewangelia i całe Objawienie. W świadomości mieszkańców tej ziemi przyjęły się słowa Stwórcy, wypowiedziane na początku: Rośnijcie i rozmnażajcie się — i czyńcie sobie ziemię poddaną (por. Rdz. 1, 28). Te słowa powiązały powołanie do życia rodzinnego z pracą ludzką. Czynili sobie ziemię poddaną nasi praojcowie na tej rozległej wielkopolskiej ziemi, karczując lasy, uprawiając pola, budując wsie i miasta”.

Jan Paweł II, Homilia w czasie Mszy Świętej beatyfikacyjnej matki Urszuli Ledóchowskiej, Poznań 20 czerwca 1983

„Polacy doczekali się kanonizacji pierwszego syna swojej ziemi, który zarazem był pasterzem na krakowskiej stolicy. Kanonizacja świętego Stanisława odbyła się w Asyżu, rodacy jednak, a zwłaszcza książęta z rządzącego Polską rodu Piastów, czuli potrzebę zgromadzenia się w Krakowie, aby na własnej ziemi doświadczyć paschalnej radości z wyniesienia rodaka na ołtarze Kościoła powszechnego: radości z narodzin świętego dla rodzimej i ojczystej ziemi. Widzieli w nim znak Bożej Opatrzności dla tej ziemi. Widzieli w nim swego patrona i pośrednika przed Bogiem. Wiązali z nim nadzieje na lepszą przyszłość Ojczyzny, która wtedy znajdowała się w trudnym położeniu z powodu rozbicia dzielnicowego”.

Jan Paweł II, Homilia w czasie Mszy Świętej, Niepokalanów, 18 czerwca 1983

Oprac. Barbara Munk