You are currently viewing „Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 31
19.06.1987 Piazza San Pietro. Udienza generale dopo il ritorno dalla Polonia.

„Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 31

Zapraszamy do trzydziestej pierwszej propozycji materiałów dydaktycznych online. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II.

W związku z tym zachęcamy, w tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.

 

Rozpoczynamy od krzyżówki

Do pobrania i wydrukowania TUTAJ

krzyzowka wakacje

 

Klucz do pobrania i wydrukowania TUTAJ

 

Dla młodszych – wykreślanka

Do pobrania i wydrukowania TUTAJ

lamiglowka wakacje

 


 

„Święci od A do Z”

H jak … HILDEGARDA

Hildegard von BingenJan Paweł II o św. Hildegardzie z Bingen

„(…)Była światłem dla ludzi jej czasów, które świeci jeszcze jaśniej dziś .(…)”

A czy Ty znasz św. Hildegardę?

Przyszła na świat 16 września 1098 roku jako dziesiąte dziecko w rodzinie Hildeberta i Matyldy z Bermersheim. Kiedy miała osiem lat rodzice oddali ją na wychowanie do eremu przy benedyktyńskim klasztorze. Hildegarda była wyjątkowo bystrą i inteligentną dziewczynką, chłonęła wiedzę jak kwiat wodę, wzrastała w latach i mądrości wsłuchana w benedyktyńskie motto: Ora et labora (łac.) – co znaczy Módl się i pracuj. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Takiej mniszki ze świecą szukać w całym Średniowieczu! Była nadzwyczaj mądra i wszechstronna. No bo jak inaczej określić kompozytorkę, poetkę, filozofa, lekarkę, farmaceutkę, dietetyczkę, kosmologa, prorokinię, uzdrowicielkę, misjonarkę i mistyczkę zarazem? – w dodatku zarządzającą dwoma opactwami, które sama założyła. Uff! Masz pojęcie? Hildegarda pisała też obszerne rozprawy z zakresu ziołolecznictwa i medycyny, które przyniosły jej rozgłos tak wielki, że jej porady są czytane i stosowane także współcześnie! Doprawdy – tak jak Dante – wyprzedzała swoją epokę. Myślisz, że to już wszystko? O nie! Hildegarda od wczesnego dzieciństwa doświadczała wizji mistycznych, które przybrały na sile po złożeniu ślubów zakonnych i trwały do śmierci. Doświadczenia te zaowocowały wielkimi dziełami mistycznymi niemieckiej mniszki. Święta zmarła 17 września 1179 roku, w bardzo sędziwym jak na tamte czasy wieku – 82 lat.
Już za życia uważano ją za świętą jednak dopiero papież Benedykt XVI potwierdził jej świętość 10 maja 2012 roku , a następnie – 7 października tego samego roku ogłosił ją Doktorem Kościoła. Dotychczas niewielu świętych nosi ten tytuł. Hildegarda jest 35 . Doktorem Kościoła w jego historii, w tym dopiero czwartą kobietą po św. Teresie Wielkiej, św. Katarzynie ze Sieny i po małej Teresie od Dzieciątka Jezus. Jest jednocześnie pierwszą kobietą – Doktorem Kościoła – ogłoszoną w XXI wieku.

Oprac. Dorota Boczkowska

Bibliografia:
Ewa Skarżyńska „Co się w niebie święci, czyli skąd się biorą święci”
https://hildegarda.edu.pl/duchowosc/pod-prad-o-kobiecie-renesansu-w-sercu-sredniowiecza-rzecz-o-hildegardzie-z-bingen-doktorze-kosciola/

 


 

Zapraszamy na siódmy odcinek katechez Moviewam, który wygłosi ks. Łukasz Piórkowski. Temat dzisiejszego odcinka „Siła człowieka”

 


 

Jan Paweł II – dzieje narodu

Pieśń Bogurodzica

Bogurodzica„Polska pieśń „Bogurodzica”: orędzie wiary i godności człowieka na naszej ziemi! Polskiej, słowiańskiej ziemi!

„Bogurodzica” jest najstarszym pomnikiem polskiej literatury. Historia literatury pozwala nam ustalić najstarsze zapisy tej wspaniałej pieśni-orędzia na wiek XV. Mówię: pieśni-orędzia, ponieważ ,,Bogurodzica” jest nie tylko pieśnią. Jest równocześnie wyznaniem wiary, jest polskim symbolem, polskim Credo, jest katechezą, jest nawet dokumentem chrześcijańskiego wychowania.”

Jan Paweł II, Przemówienie do młodzieży zgromadzonej na Wzgórzu Lecha, Gniezno 3 czerwca 1979

„Obraz jasnogórski stał się jednak wyrazem dawniejszej jeszcze tradycji, starszego jeszcze języka wiary w naszych dziejach. Odzwierciedliła się w nim cała treść Bogurodzicy, którą wczoraj rozważaliśmy w Gnieźnie, wspominając misję Świętego Wojciecha i sięgając do samego początku Ewangelii na polskiej ziemi.”

Jan Paweł II, Homilia w czasie Mszy św. odprawionej pod Szczytem Jasnej Góry, Częstochowa 4 czerwca 1979

Oprac. Barbara Munk