You are currently viewing „Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 32
19.06.1987 Piazza San Pietro. Udienza generale dopo il ritorno dalla Polonia.

„Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 32

Zapraszamy do trzydziestej drugiej propozycji materiałów dydaktycznych online. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II.

W związku z tym zachęcamy, w tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.

 

Jak pewnie wiecie zbliża się wyjątkowy jubileusz – 18 maja będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

Z myślą najmłodszych, spejalnie na tę okazję, przygotowaliśmy wyjątkowy konkurs – „Laurka dla Jana Pawła II”.

Stwórzcie laurkę dla Jana Pawła II i wyślijcie ją do nas! Szczegóły – Konkurs plastyczny z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II „Laurka dla Jana Pawła II”

laurka

 


Oprócz konkursu mamy dla Was krzyżówkę:

Do pobrania i wydrukowania TUTAJ

krzyzowka papiez

 

Klucz do pobrania i wydrukowania TUTAJ

 


„Święci od A do Z”

I jak…: IGNACY

Ignatius of LoyolaJan Paweł II o św. Ignacym Loyoli

Jan Paweł II nazwał „Ćwiczenia duchowne św. Ignacego Loyoli szczególnie skutecznym środkiem głębokiej odnowy życia chrześcijańskiego. (…) Pozostawiły (też one) – stwierdza Jan Paweł II – niezatarty ślad w historii duchowości.” W Ćwiczeniach kształtowali się pierwsi jezuici oraz ich następcy; dzięki Ćwiczeniom stawali się kierownikami duchowymi niezliczonych rzesz wiernych; pomagali odkrywać powołanie zgodnie z Bożym zamiarem i być autentycznymi i zaangażowanymi chrześcijanami – niezależnie od stanu ich życia.

A czy Ty znasz św. Ignacego Loyolę?

Ignacy Loyola urodził się w 1491 roku w pięknej Hiszpanii, w kraju Basków. Na chrzcie św. otrzymał imię Inigo. Pochodził z bardzo licznej szlacheckiej rodziny i wychowywał się na zamku Loyola. Jako dziecko odebrał religijne wychowanie. Przodkowie Inigo z narażeniem życia bronili króla Kastylii, więc i on pewnego dnia został – nic dziwnego – rycerzem. Niestety jego wyśmienitą wojskową karierę przerwał – jak to często bywa – wypadek. I kiedy leżał w łóżku z ciężko zranioną nogą, zaczął czytać „Żywoty Świętych” i historię życia Pana Jezusa. Zrozumiał wówczas jak puste było do tej pory jego życie i kiedy tylko wydobrzał, pieszo udał się do Sanktuarium Matki Bożej z Montserrat by odtąd służyć już tylko Jej synowi. Skierował potem swe kroki do Manresy, gdzie zamieszkując w szpitalu posługiwał chorym i oddawał się modlitwie. Atakowany pokusami toczył wówczas ciężką walkę – dużo cięższą niż na polu bitewnym! – walkę duchową, przeciw Lucyferowi. Owocem jego zwycięskiej walki były notatki z medytacji i przeżyć mistycznych, które stały się później zrębem dla „Ćwiczeń duchownych”, znanej i cenionej do dziś, zarówno wśród duchowieństwa jak i świeckich, lektury duchowej prowadzącej do głębokiej odnowy życia chrześcijańskiego.
Od momentu swego nawrócenia Inigo dużo podróżował. Przebywając w Paryżu urzeczony historią męczennika z Antiochii, zmienił sobie imię na Ignacy. W 1534 roku złożył śluby czystości i ubóstwa, a kilka lat później, w 1537 roku przyjął w Wenecji święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę apostolską. Nawrócił wielu pogan i choć z wojskiem pożegnał się definitywnie został… generałem. Nie dowodził jednak armią lecz Towarzystwem Jezusowym, zakonem jezuitów, który sam powołał, z miłości do Chrystusa! Zakon zatwierdzony został 27 września 1540 roku. Kiedy Ignacy odchodził z tego świata w 1556 roku, zakon liczył już około 1000 jezuitów. Pierwsi jezuici działali we wszystkich zakątkach świata podejmując pracę edukacyjną i misyjną. Święty Ignacy został kanonizowany przez Grzegorza XV w 1622 roku. Pius XI ogłosił go patronem rekolekcji.

Oprac. Dorota Boczkowska

Bibliografia:
Ewa Skarżyńska „Co się w niebie święci, czyli skąd się biorą święci”
http://janpawel2.pl/centrumjp2/1910-niezwyky-wity-
https://jezuici.pl/zalozyciel/


Zapraszamy na ósmy odcinek katechez Moviewam, który wygłosi ks. Łukasz Piórkowski. Temat dzisiejszego odcinka „Myślenie, które blokuje osiąganie celów”


 

Jan Paweł II – dzieje narodu 

Królewicz Kazimierz Jagiellończyk (1458- 1484) Święty

Kazimieras

„Droga jest pamięć Świętego Kazimierza synom i córkom tej ziemi, która niegdyś wspaniale się rozwijała za panowania wielkich książąt z rodu Gedyminów i pod berłem Jagiellonów (…) Święty urodził się na zamku królewskim w Krakowie w roku 1458 jako syn wielkiego Kazimierza Jagiellończyka, króla polskiego i zarazem wielkiego księcia litewskiego. Imię Kazimierz otrzymał po ojcu. Sam zaś był potomkiem tego wielkiego rodu, któremu Litwa zawdzięcza swój chrzest w 1386 roku.”

Jan Paweł II, Homilia w Bazylice Watykańskiej w 500 – lecie śmierci Świętego Kazimierza, Watykan 4 marca 1984

„Krótkie było ziemskie życie Kazimierza: 26 lat. Równocześnie można o tym krótkim życiu powiedzieć słowami Pisma: „Wcześnie osiągnąwszy doskonałość, przeżył czasów wiele” (Mdr 4, 13) (…) Nade wszystko zaś był Kazimierz uczniem i naśladowcą Jezusa Chrystusa, zatem mógłby o sobie powtórzyć słowa Apostoła: „Dla niego wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci, bylebym pozyskał Chrystusa i znalazł się w Nim” (Flp, 3, 8.9)”

Jan Paweł II, Homilia w Bazylice Watykańskiej w 500 – lecie śmierci Świętego Kazimierza, Watykan 4 marca 1984

 

Oprac. Barbara Munk