You are currently viewing „Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 37

„Jan Paweł II – Jestem z Wami” – materiały dydaktyczne online cz. 37

Zapraszamy do trzydziestej siódmej propozycji materiałów dydaktycznych online. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II.

W związku z tym zachęcamy, w tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.

 

Dziś dla najmłodszych przygotowaliśmy krzyżówkę oraz zabawę w odnajdywanie różnic pomiędzy obrazkami.

Krzyżówka do pobrania i wydrukowania TUTAJ

krzyzowka sport

Klucz do pobrania i wydrukowania TUTAJ


Znajdź 10 szczegółów różniących obrazki:

latawce

 

Rozwiązanie TUTAJ


 

Zapraszamy na trzynasty odcinek katechez Moviewam, który wygłosi ks. Łukasz Piórkowski. Temat dzisiejszego odcinka: „Czas i nawrócenie

 


Jan Paweł II – dzieje narodu

Zygmunt August

Zygmunt August i Barbara RadziwillownaZygmunt II August (1520 -1572) – syn Zygmunta I Starego i Bony Sforzy, król Polski, ostatni męski przedstawiciel dynastii Jagiellonów.

„Nie można też zapominać, że na przestrzeni wielu wieków dzieje te były naznaczone porozumieniem, przymierzem i unią, współdziałaniem i współtworzeniem – przy całej odrębności tych przecież zróżnicowanych członków wielkiej Rzeczypospolitej. Wspólnym dorobkiem wszystkich – pomimo feudalnych struktur państwa i społeczeństwa – był duch tolerancji i wolności wewnętrznej. W epoce, kiedy na Zachodzie napięcia religijne związane z okresem Reformacji prowadziły do długotrwałych konfliktów, w tym wielonarodowym i wielowyznaniowym organizmie pozostały w mocy słowa ostatniego Jagiellona: „Nie jestem panem waszych sumień”.

Jan Paweł II, Przemówienie w czasie nawiedzenia prokatedry, Lubaczów 2 czerwca 1991

„W myśli łączę tę rezydencję z Zamkiem Królewskim na Wawelu, aby uzyskać pełniejszy obraz tychże dziejów na przestrzeni stuleci. Wypadałoby jeszcze cofnąć się do Poznania i Gniezna — najdawniejszych piastowskich stolic. Wyłaniają się wówczas przed nami tysiącletnie dzieje narodu i państwa polskiego, tej Rzeczypospolitej, która — poczynając zwłaszcza od końca wieku XIV — była Rzeczpospolitą dwóch i trzech narodów, wielu narodów. Była krajem szeroko otwartym dla wszystkich, bez względu na różnice etniczne, kulturalne czy religijne. Powracają często do naszej świadomości słowa tego monarchy, który w okresie wielkich i często krwawych napięć wiedział o tym, że „nie jest królem ludzkich sumień” — i dał temu wyraz publiczny”.

Jan Paweł II, Przemówienie do przedstawicieli władz państwowych wygłoszone na Zamku Królewskim, Warszawa 8 czerwca 1987

Oprac. Barbara Munk